Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Prelekcja dr Małgorzaty Dziewięckiej pt. "Udział dzieci w tworzeniu historii Polski ostatnich 100 lat".

22 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w sali plafonowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy ul. Armii Krajowej 13, w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się prelekcja dr Małgorzaty Dziewięckiej pt. "Udział dzieci w tworzeniu historii Polski ostatnich 100 lat".
Podczas odczytu zostaną przedstawione tułacze losy polskich dzieci od 1915 roku, czyli pierwszej wojny światowej i rewolucji w Rosji, losy dzieci od 1923 do 1936 roku deportowanych z rodzicami z kresów wschodnich w głąb ZSRR a także deportacje lat drugiej wojny światowej oraz wywóz dzieci do Indii, Syrii, Libanu, Palestyny, Nowej Zelandii, Meksyku i Afryki.

Dr Małgorzata Dziewięcka – pochodzi z Dolnego Śląska, geograf, znawczyni kultur południowej Afryki, specjalistka wolontariatu, dziennikarka, przewodnik sudecki, tłumacz, wykładowca oraz autorka książki The Life & Times of Ngamiland. The Story of Maun, pracy poświęconej geografii, historii oraz społeczności Maun. Maun to afrykańska wioska, w której pani Małgorzata stworzyła zawodową Szkołę Tkactwa dla niepełnosprawnych i przez kilka lat uczyła geografii. W latach 1979-1980- misjonarka w Peru i Boliwii. W latach 1981-83 organizator i koordynator w Holandii pomocy humanitarnej dla Dolnego Śląska. Nauczycielka w Botswanie, Indiach, na Malediwach i Seszelach. W latach 1991-92 korespondentka Rozgłośni Polskiej RWE; członek Explorer’s Club, autorka artykułów w miesięczniku Odra, Poznaj Świat, Kultura (paryska). Mieszka w Kołobrzegu i w Maun (Botswana).