Pożegnanie z "Kołobrzeskimi Marianami": Ostatni wakacyjna gra

Za nami już, niestety, ostatnia edycja wakacyjnej gry miejskiej „Kołobrzeskie Mariany - detektywi historii”. Na starcie stanęło 16 drużyn. Ładna pogoda zachęciła uczestników do trzygodzinnego marszu szlakiem kołobrzeskich „Marianów”. W tej edycji największą grupę stanowili zawodnicy pochodzący z Mazowsza, Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Po raz pierwszy udział wzięły drużyny z powiatu kołobrzeskiego (Gościno, Stramnica).

Oczywiście nie zabrakło najmłodszych uczestników gry, którzy przede wszystkim sprawdzali swoje umiejętności podczas zmagań zręcznościowych. Wśród wielu zadań przygotowanych przez edukatorów najwięcej trudności sprawiło zadanie z pomnikiem Zaślubin z Morzem. Na pytanie o kształt pomnika padały bardzo różne i zaskakujące odpowiedzi np. że przedstawia żaglówkę, żagiel, bramę twierdzy czy welon. Tylko jedna drużyna udzieliła poprawnej odpowiedzi. Tradycyjnie, najtrudniejszymi zadaniami zręcznościowym, którym towarzyszyły duże emocje, była jazda rowerem po wąskiej desce oraz węzły „małżeńskie”. Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy gry, w dobrych nastrojach, dotarli do mety czyli portu jachtowego. Przy „Chacie rybaka” wysłuchali krótkiej opowieści o historii mody plażowej i dawnego sprzętu rybackiego oraz zapoznali się z przedmiotami codziennego użytku dawnych Słowian. Po podsumowaniu wyników gry, uczestnicy otrzymali upominki, a najmłodsi mogli wybrać sobie nagrody rzeczowe za najlepsze wyniki w zadaniach zręcznościowych. We wszystkich ośmiu edycjach wzięło udział 127 drużyn, co daje nam ponad 500 uczestników gry. Organizatorem wakacyjnej gry miejskiej „Kołobrzeskie Mariany - detektywi historii” było Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, a wykonawcą Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Cóż, ze smutkiem pożegnaliśmy się z ostatnimi uczestnikami gry licząc, że być może spotkamy się jeszcze przy innych grach miejskich w Kołobrzegu. Tak więc nie mówimy żegnajcie, ale do zobaczenia.