W odpowiedzi na liczne zapytania i rosnące zainteresowanie, z przyjemnością informujemy, że Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, organizuje uroczystą inscenizację historyczną pod nazwą "Bój o Kołobrzeg". To wydarzenie jest częścią rocznicowych obchodów walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Planowany termin tegorocznego wydarzenia to 16 marca 2024 r. (sobota).
Po czterech latach przerwy, nasze widowisko batalistyczne powraca w pełnej skali, wzbogacone o profesjonalne efekty pirotechniczne, które zapewnią jeszcze większy realizm prezentowanych scen. W inscenizacji wezmą udział doświadczeni rekonstruktorzy historyczni oraz autentyczne pojazdy wojskowe, co zagwarantuje wierną rekonstrukcję historycznych wydarzeń.
Celem tego wydarzenia jest nie tylko upamiętnienie ważnych momentów naszej historii, ale również edukacja i przybliżenie młodszym pokoleniom znaczenia i kontekstu tych kluczowych dla Polski wydarzeń. W związku z tym, oprócz samej inscenizacji, przygotowujemy serię wykładów edukacyjnych, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat Bitwy o Kołobrzeg.
Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie znajdą Państwo fotorelację z poprzednich edycji wydarzenia. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z atmosferą naszych rekonstrukcji i dynamicznością przedstawianych scen.
Dołączcie do nas 16 marca, by wspólnie przeżyć te wyjątkowe chwile i oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju.
- Bitwa o Kołobrzeg trwała od 4 do 18 marca 1945 r. Wojsko Polskie uczestniczyło w walkach od 6 marca.
- Pierwszą jednostką, która zaatakowała Kołobrzeg była radziecka 45. Brygada Pancerna Gwardii uzbrojona przede wszystkim w czołgi T-34/85.
- Pierwsze polskie oddziały, które weszły do bitwy pochodziły z 6. Dywizji Piechoty.
- Pierścień okrążenia wokół Kołobrzegu zamknęła 8 marca 1945 r. polska 3. Dywizja Piechoty.
- W walkach o Kołobrzeg uczestniczył uzbrojony w czołgi IS-2 4. pułk czołgów ciężkich Wojska Polskiego.
- Działania w mieście prowadzone były głównie przez tworzone ad hoc grupy szturmowe piechoty.
- W trakcie walk o Kołobrzeg Polacy po raz pierwszy na większą skalę wykorzystywali zdobyczne, niemieckie granatniki Panzerfaust.
- W czasie blisko dwutygodniowego boju przez Kołobrzeg przewinęło się ok. 28000 żołnierzy polskich i radzieckich.
- Siły niemieckie broniące miasta szacowane są na ok. 4000-8000 żołnierzy. W czasie walk wykorzystywano pociąg pancerny oraz dwa ciężkie krążowniki ostrzeliwujące miasto z morza – okręty Admiral Scheer oraz Lützow.
- Bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej.
- Propagandowo zdobywanie Kołobrzegu przez Polaków było potwierdzeniem dążeń naszego kraju do szerokiego dostępu do Bałtyku.
- Walki o Kołobrzeg kończyły tzw. Szlak Krzywoustego, jak nazywano w propagandzie działania 1. Armii Wojska Polskiego od 1944 r.
- W wyniku bitwy zniszczeniu uległo ponad 90% substancji miejskiej Kołobrzegu.
- W czasie walk o Kołobrzeg poległo lub zaginęło bez wieści ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.