Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Powrót 76,2 mm armaty pułkowej wzór 43

Po rocznej renowacji, przeprowadzonej w Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn, 76,2 mm armata pułkowa wzór 43 powróciła do Kołobrzegu. Jest to ulepszona wersja radzieckiej 76,2 mm armaty pułkowej wz. 1927. Działo jest obecnie niemal w stanie fabrycznym i będzie prawdziwą ozdobą kołobrzeskiego muzeum. Dzięki ogromnemu nakładowi pracy oraz wyjątkowej wiedzy i doświadczeniu zespołu z Wolsztyna, który pod kierownictwem Waldemara Banaszyńskiego prowadził prace, armata odzyskała swój dawny blask. Proces renowacji, choć niezwykle czasochłonny, zakończył się pełnym sukcesem. Wszystkie mechanizmy działa zostały uruchomione i armata znowu stanowi unikalny zabytek techniki militarnej. W pełni odresturowany eksponat dosłownie zachwyca precyzją i perfekcją wykonanej konserwacji.

Działa tego typu mogły być używane przez polskich żołnierzy podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Artyleria w Wojsku Polskim na Wschodzie pełniła bowiem niezwykle ważną funkcję w taktyce poszczególnych formacji piechoty. Armata pułkowa 76,2 mm wzór 27 jak i 43 była używana przeważnie w natarciu i pomagała niszczyć umocnione punkty oporu przeciwnika oraz likwidować wykryte stanowiska ogniowe nieprzyjaciela. Doskonale sprawdzała się również w obronie. Ze względu na relatywnie niewielkie rozmiary była z powodzeniem wykorzystywana podczas forsowania różnego rodzaju przeszkód wodnych, operacji desantowych oraz walk prowadzonych na obszarze zurbanizowanym. Armata 76,2 mm wzór 1927 była relatywnie ciężka (780 kg), dlatego wzór 43 został tak zaprojektowany, że jest o około 1/3 lżejszy od swojej poprzedniczki. Powodowało to, że nowa armata była bardziej mobilna i miała lepsze parametry do manewrowania pod ogniem nieprzyjaciela.

 


Armata pułkowa wzór 43 o kalibrze 76,2 mm to broń przeznaczona do niszczenia siły żywej przeciwnika, lekkich umocnień polowych oraz lekko opancerzonych pojazdów. Została zaprojektowana w Związku Radzieckim w 1943 roku. Po przejściu odpowiednich testów tego samego roku trafiła do produkcji seryjnej. Ten model armaty był głównie na wyposażeniu Armii Czerwonej, ale trafił również na wyposażenie 1. i 2. Armii Wojska Polskiego. W armatę pułkową wzór 43 zostały uzbrojone polskie plutony artylerii w pułkach piechoty. W ciągu dwóch ostatnich lat wojny wyprodukowano blisko 5 100 egzemplarzy, produkcję w ZSRR zakończono wraz z ustaniem działań zbrojnych. Armata pułkowa wz. 43 była działem holowanym, które do przemieszczania się potrzebowało zaprzęgu konnego albo trakcji motorowej. Bardzo często do transportu używano radzieckich ciężarówek ZiS lub amerykańskich Studebakerów. Obsługę stanowiło zazwyczaj sześciu żołnierzy, a szybkostrzelność armaty wynosiła od 10 do 12 pocisków na minutę. Maksymalny zasięg wystrzeliwanych pocisków sięgał do 4 200 metrów. Armata w położeniu bojowym ważyła blisko 600 kg, a w konfiguracji marszowej z dodatkowym przodkiem – około 1 300 kg. Armaty pułkowe wzór 43 pozostawały w służbie Wojska Polskiego do przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, by następnie zostać wycofane z uzbrojenia.

W konferencji udział wzięli :

  • Starosta Kołobrzeski Mirosław Tessikowski
  • Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz
  • Waldemar Banaszyński z Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn
  • GRH Kołobrzeg w składzie: Robert Dziemba, Tomasz Łowkiewicz, Dariusz Zawadzki.

Apel
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka wyposażenia artyleryjskiego, takiego jak optyka i celowniki do działa, jaszcze lub skrzynki amunicyjne, łuski oraz instrukcje obsługi. Prosimy o kontakt na email:muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, alekost@wp.pl, tel. 601 402 400,