Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Podróż studyjna Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego

W minioną sobotę kołobrzescy seniorzy, zrzeszeni w kole historycznym, istniejącym już od pięciu lat przy naszym Muzeum, wyruszyli w kolejną podróż studyjną. Grupa trzydziestu osób tym razem wybrała się Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego do Stargardu, który nosi tytuł „Perły Gotyku”. Oprócz obejrzenia pozostałości gotyckich fortyfikacji, zwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Wizyta była dość intensywna, ponieważ postanowiliśmy obejrzeć wszystkie interesujące nas wystawy: „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków”, „Dzień po dniu... Stargard 1945-1989” oraz „Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku”. Zwiedziliśmy również Kolegiatę Najświętszej Maryi Panny, wspaniałe dzieło średniowiecznej architektury gotyckiej.

 

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za zapoznanie nas z historią miasta i poszczególnych zabytków, w tym Kolegiaty.

 

Następnym punktem naszej wyprawy były Przelewice, gdzie znajduje się ogród dendrologiczny. W ramach naszego pobytu zwiedziliśmy oranżerię, gdzie wśród śpiewu ptaków i szumu wody podziwialiśmy rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego. Pod szklanym dachem zgromadzono tam wiele ciekawostek botanicznych, takich jak: pistacje, akanty, wawrzyny, zimozielone dęby, a także przepiękne, owocujące oliwki. Cała przestrzeń została podzielona na części, w których starano się odtworzyć krajobrazy charakterystyczne dla regionu Morza Śródziemnego. Mamy tu fragment gaju oliwnego z oliwkami, pejzaż toskański z różnymi odmianami winorośli, włoską ulicę z przepięknie kwitnącą bugenwillą, ogród warzywny i ziołowy, oczko wodne i obsadzone różami gazebo. Na koniec, korzystając z pięknej pogody, mogliśmy rozkoszować się pięknem ogrodu oraz rozpocząć sezon grillowy.