Podróż studyjna do Świnoujścia

W sobotę 8 października koło historyczne seniorów, działające przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, zorganizowało dla swych członków podróż studyjną do Świnoujścia, by obejrzeć i zwiedzić szlak forteczny miasta. Po drodze byliśmy na wzgórzu Zielonka, z którego roztacza się widok na deltę wsteczną Świny oraz nad Jeziorem Turkusowym. Jest to sztuczny zbiornik wodny, powstały w miejscu dawnego wyrobiska kredy, którą z tego miejsca transportowano do pobliskiej cementowni należącej do rodziny Quistorpów.

Będąc w Świnoujściu, zaczęliśmy od wyspy Uznam, na której rozlokowane są dwa forty: Anioła i Zachodni. Zwiedzaliśmy ten drugi, który kiedyś stanowił jedno z czterech dzieł fortyfikacyjnych wzniesionych u ujścia Świny, z przeznaczeniem do obrony tutejszej twierdzy. Obecnie funkcjonuje tam Muzeum Historii Twierdzy. Wiele eksponatów muzealnych odnalezionych zostało w okolicach fortu, bądź w samym forcie, stanowiąc kapitalne świadectwo historii garnizonu i tutejszych fortyfikacji. W części popołudniowej, wróciliśmy na wyspę Wolin by zwiedzać Fort Gerharda, który jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! I na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Fortecę zwiedza się pod opieką „podłego" i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu poznaliśmy jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdziły czy nadajemy się do wojskowej służby!

Na terenie fortu, od roku 2010 znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża. W zbiorach znajduje się blisko 2000 eksponatów. Wśród nich kolekcja umundurowania, armaty, magazyn broni, dokumenty, pamiątki, wyposażenie żołnierzy i wiele innych cennych eksponatów związanych z historią Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich kilkuset lat!. Pobyt nasz w mieście czterdziestu czterech wysp, zakończyliśmy ogniskiem.

Dziękujemy serdecznie Panom Piotrowi Laskowskiemu oraz Piotrowi Piwowarczykowi (oraz ich pracownikom), za wspaniałe przyjęcie i ugoszczenie naszej seniorskiej grupy.