Pocisk z Karlina trafia do Muzeum Ziemi Karlińskiej

Jedną z placówek, z którymi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu nawiązało współpracę w 2018 r. jest zlokalizowane niemal po sąsiedzku, Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie. Efektem współdziałania, mającego na celu m.in. propagowanie ciekawych epizodów z historii dorzecza Parsęty stało się wypożyczenie skorupy pocisku przeciwbetonowego kalibru 152 mm, przy pomocy którego, pod koniec grudnia 1980 r. odstrzelono prewenter płonącego szybu naftowego Daszewo-1 w Krzywopłotach. Odtąd eksponat z naszej kolekcji oglądać można na wystawie placówki zdecydowanie bliższej wspomnianym wydarzeniom.

Do erupcji ropy naftowej oraz gigantycznego pożaru pod Karlinem doszło 9 grudnia 1980 r. Walka z żywiołem trwała ponad miesiąc. Uczestniczyło w niej ponad 1000 osób, w tym jednostki straży pożarnej, specjaliści cywilni z Polski, Węgier i ZSRR oraz wojsko. Była to największa tego typu katastrofa w historii naszego kraju.