Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Pionierzy rybołówstwa

Ziemia Kołobrzeska nie może funkcjonować bez rybołówstwa – z tego hasła doskonale zdawali sobie sprawę pierwsi polscy mieszkańcy miasta i regionu, którzy dotarli tutaj po zakończeniu II wojny światowej. Nie bacząc na przeciwności losu robili wszystko, by sieci ponownie stanęły w morzu.

 

 

Powojenna historia rybołówstwa zaczęła się od Wacława Zdybickiego, który przyjechał nad ujście Parsęty pod koniec 1945 r. Ten przedwojenny żołnierz Marynarki Wojennej jako pierwszy podjął się mozolnych napraw kutrów, porzuconych w schyłkowym okresie II wojny światowej przez niemieckich użytkowników. W krótkim czasie w sukurs przyszedł mu ówczesny kapitan polskiej części kołobrzeskiego portu, zajmowanego w tym okresie również przez Armię Radziecką. To ten duet zapoczątkował trwającą do czasów współczesnych tradycję nadawania rodzimym statkom rybackim, bazującym nad ujściem Parsęty, oznaczenia złożonego z kodu „Koł”, oznaczającego Kołobrzeg, i kolejnych numerów.

 

Cały artykuł do przeczytania w Gazecie Muzealnej:
http://www.gazetamuzealna.kolobrzeg.pl/lato-czerwiec-2019/pionierzy-rybolowstwa/

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Priorytetu 4:

„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.