Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Otwarcie wystawy "Po prostu rower"

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu została otwarta kolejna wystawa czasowa. Tym razem w piątkowe popołudnie (20.07.2018) w Kamienicy Kupieckiej przy ul. E. Gierczak 5 otworzyliśmy na sezon letni wystawę "Po prostu rower".

Uroczystego otwarcia dokonali Pani Barbara Skomiał – kustosz muzeum oraz Piotr Leszmann – adiunkt muzealny, pomysłodawca i realizator wystawy. Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć ponad czterdzieści rowerów, które na co dzień są własnością Muzeum Techniki i Komunikacji, Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Dzięki uprzejmości muzealników ze Szczecina, na wystawie prezentowane są wszystkie najważniejsze grupy jednośladów: męskie, damskie (damki), dziecięce (w tym trójkołowce), tandem, rower stacjonarny, rower trójkołowy "okolicznościowy" który powstał specjalnie na wyprawę rowerową do Afryki. Najstarsze rowery na wystawie mają ponad osiemdziesiąt lat, a reprezentowane są przez znane prywatne polskie fabryki okresu międzywojennego: Zawadzki i Kamiński. 

Po II wojnie światowej powstają Zjednoczone Zakłady Rowerowe (ZZR), z tych zakladów na wystawie również mamy kilka modeli. Najbardziej chyba wzniosłym momentem produkcji rowerów jest okres, w którym powstają  tzw. składaki w zakładach "Romet" w Bydgoszczy. Pierwszym rowerem z tej serii był Karat, jeszcze na licencji ZSRR. Na wystawie prezentujemy kilkanaście bydgoskich składaków (Czajka, Pelikan, Sokół, Wigry itd.). Rowerami charakterystycznymi, które posiadali nasi dziadkowie były Ural i Ukraina - również do zobaczenia na naszej wystawie. W sumie zwiedzający mogą obejrzeć ponad czterdzieści rowerów, do tego kilkanaście plansz edukacyjnych, które stanowią uzupełnienie wystawy.

Wystawa czynna jest do 31 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!