Ogniwo gąsienicy tankietek TK-S trafia na wystawę

W ostatnim czasie zbiór pamiątek MOP związanych z bronią pancerną Wojska Polskiego okresu II Rzeczpospolitej powiększył ciekawy eksponat. Za sprawą jednego z prywatnych kolekcjonerów do Kołobrzegu trafiło oryginalne ogniwo gąsienic stosowanych w polskich, lekkich czołgach rozpoznawczych serii TK, czyli popularnych tankietkach oraz ciągnikach C2P. Zachowany w bardzo dobrym stanie artefakt znaleziony został przed kilkoma laty w rejonie Białowieży. Po oczyszczeniu i zakonserwowaniu podziwiać go będzie można na wystawie głównej oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.

Lekkie czołgi rozpoznawcze serii TK produkowane były przez polski przemysł zbrojeniowy od 1931 do 1936 r. Wytwarzano je w kilku wariantach: podstawowych TK-3 oraz TK-S, uzbrojonym w działko kalibru 20 mm wz. 38FK (TK-NKM) oraz eksperymentalnym TK-SD z armatą kalibru 37 mm. W chwili wybuchu II wojny światowej Wojsko Polskie dysponowało łącznie ok. 300 pojazdami tego rodzaju oraz ok. 200 ciągnikami C2P.