Odkrywanie przeszłości: Prof. Nikołaj Iwanow o stanie wojennym

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wraz z Muzeum Oręża Polskiego zorganizował w Kołobrzegu spotkanie w ramach "Przystanku Historia". Gościem spotkania był prof. Nikołaj Iwanow, który w trakcie rozmowy przybliżył słuchaczom kulisy wprowadzenia stanu wojennego z perspektywy władz ZSRR.

Prof. Nikołaj Iwanow to były radziecki dysydent, w latach 1989-2004 był redaktorem Radia Wolna Europa – Radio Swoboda w Monachium i Pradze. Pracował w redakcjach białoruskiej i północno-kaukaskiej. Jest autorem ponad stu prac naukowych i setek publikacji wydanych w Polsce, Rosji, na Białorusi, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Finlandii, Izraelu i na Ukrainie. Autor "Odezwy Komitetu założycielskiego wolnych związków zawodowych w ZSSR" na I Zjazd "Solidarności", która doprowadziła do powstania słynnego dokumentu "Solidarności" – "Do Ludzi Pracy Europy Wschodniej". W latach 1981-1989 jedyny obywatel sowiecki - aktywny działacz podziemnej "Solidarności", autor dziesiątków artykułów w wydawnictwach drugiego obiegu. Pod pseudonimem "Polak zza Buga" publikował również w paryskiej "Kulturze". Honorowy członek "Związku Polaków Białorusi". Założyciel wrocławskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej" oraz jego wiceprezes przez 2 kadencje. Od roku 2009 przewodniczący zarządu Fundacji "Za Wolność Waszą i Naszą". Odznaczony Medalem "Solidarności" i "Krzyżem oficerskim orderu zasługi RP". Obecnie pracuje na Uniwersytecie Opolskim.