Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

"O szkieletach z Budzistowa" – debata naukowa w Muzeum Oręża Polskiego

1 lutego na Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów – w głównej siedzibie Muzeum Oręża Polskiego, a zarazem w Muzeum Historii Miasta, odbyła się pierwsza w dziejach naszej placówki otwarta, publiczna debata naukowa. Jej tematem były odkryte podczas ratunkowych prac archeologicznych, prowadzonych latem 2017 r. w Budzistowie, polowe mogiły, w których znaleziono 9 ludzkich szkieletów. Odnośnie ich prawdopodobnego pochodzenia wypowiadali się, toczący od pewnego czasu naukowy spór, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis – Robert Maziarz oraz kierownik pracowni historii Kołobrzegu w Muzeum Oręża Polskiego – Robert Dziemba. Według pierwszego prelegenta szczątkom bliżej jest do okresu wojny siedmioletniej (II połowa XVIII w.), kolejny przedstawił natomiast dowody na to, że pochowane osoby straciły życie w czasie walk w 1807 roku.

 

 

W czasie trwającego ponad 2 godziny spotkania, przy niemal pełnej sali, padały pytania dotyczące nie tylko samych szczątków, ale też szerokiego kontekstu zdarzeń, do których doszło na terenie, gdzie zostały znalezione. Mowa o tzw. Wysokim Wzgórzu (niem. Hohe Berg), które było świadkiem obydwu wcześniej wspomnianych konfliktów. Oprócz toczących spór głos zabrali także inni obecni na sali specjaliści: historyk i znawca epoki – Ireneusz Piecyk, regionalista oraz popularyzator historii – Jarosław Bogusławski oraz archeolog – Olaf Popkiewicz. Wszyscy byli zgodni co do tego, że jednoznaczne rozstrzygnięcie zagadnienia nie jest aktualnie możliwe. Zarówno miejsce, jak i same szczątki wraz z zachowanymi przy nich przedmiotami, wymagają dalszych, wnikliwych badań z udziałem szerszego grona specjalistów.

 

 

Lutowa debata otworzyła nowy cykl spotkań historycznych, które będą odbywać się regularnie w naszym muzeum. Liczymy na to, że nowa forma spotkań pochylających się nad przeszłością miasta i regionu przyczyni się do odkrycia tajemnic, które pozostawiły po sobie minione czasy, także te poprzedzające omawianą w lutym epokę nowożytną.