Nowy eksponat w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Kilka dni temu wystawa metrologiczna w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzbogaciła się o wyjątkowy eksponat – wagę gospodarczą. To dar od panów Jerzego i Szymona Jarzembowskich, którzy przekazali urządzenie wyprodukowane przez Lubelską Fabrykę Wag.

Nowo pozyskana waga, typ ZUk 200 A, ma zdolność ważenia towarów o masie do 200 kg. Urządzenie, opatrzone numerem 94/84, doskonale wpisuje się w kontekst wystawy metrologicznej, prezentującej dawne techniki mierzenia i ważenia.

Lubelska Fabryka Wag była jednym z wiodących producentów wag w Polsce, a typ ZUk 200 A stanowił niegdyś podstawowe wyposażenie wielu gospodarstw domowych oraz punktów handlowych, służąc do ważenia różnego rodzaju towarów. Dziś takie przedmioty stanowią nie tylko ciekawostkę technologiczną, ale i ważne świadectwo historyczne, przypominające o codziennym życiu w minionych dekadach.

Nowa waga wzbogaci kolekcję Muzeum Oręża Polskiego, umożliwiając zwiedzającym lepsze zrozumienie, jak dawniej ważono towary. Już wkrótce będzie można zobaczyć ją na stałej wystawie i poznać jej historię oraz dowiedzieć się, jak takie urządzenia były używane w codziennym życiu.