Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Niemiecko-polska wycieczka studyjna wzdłuż linii wystrzału rakiet V2

W czwartek 25.10.2018 r. Muzeum Oręża Polskiego odwiedziła grupa studentów z Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu w Greifswaldzie, a także pracowników naukowych oraz muzealników z Muzeum Pomorza w Greifswaldzie i Muzeum w Penemuende.

Wizyta odbyła się w ramach projektu wycieczki studyjnej pt. Wojna i zbrodnicza technologia – śladami rakiet V2, od Peenemünde do Łeby. Trzydniowa niemiecko-polska wycieczka wzdłuż linii wystrzału rakiet V2 zaczęła się w Penemuende. Zwiedzanie wystawy Dzieje Oręża Polskiego rozpoczęło intensywny dzień w Kołobrzegu. Gości najbardziej zaciekawiły pojazdy, które są sprawne technicznie i biorą udział w wielu widowiskach i pokazach militarnych na terenie całego kraju. Po ciekawym programie na ulicy Gierczak wszyscy udali się do Oddziału Historii Miasta, który mieści się w zabytkowym Pałacu Braunschweigów. Zapoznali się z wystawą o dziejach miasta, po czym przeszli do sali bankietowej zwanej też plafonową z oryginalnym dziewiętnastowiecznym plafonem, czyli dużym dekoracyjnym malowidłem sufitowym, wykonanym na papierze prawdopodobnie w latach 1816-1818.
Tutaj odbyło się spotkanie uczestników wycieczki studyjnej z Dyrektorem Muzeum Oręża Polskiego Aleksandrem Ostaszem oraz z pracownikami naszego muzeum, którzy odpowiadali na liczne pytania. Niestety z powodu ograniczonego czasu nie mogliśmy pokazać zainteresowanym wszystkich naszych oddziałów, ale otrzymaliśmy zapewnienie, że nie jest to ostatnia wizyta studyjna w naszym Muzeum i przy następnym projekcie goście odwiedzą jeszcze Skansen Morski oraz Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Organizatorami wyjazdu byli:
Referat Kultury Pomorza i Brandenburgii Wschodniej, Muzeum Pomorza w Greifswaldzie, Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde
Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet w Greifswaldzie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.