Niecodzienny gość w Muzeum Zimnej Wojny

W sobotę, 4 lipca gościem Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku był dr Reiner Helling. Ten zawodowy fizyk, związany m.in. z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie, oraz badacz historii broni atomowej na terenie byłej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej przyjechał na miejsce poradzieckiej bazy-magazynu broni jądrowej by przyjrzeć się naszemu muzealnemu schronowi. Dr Helling jest autorem publikacji dotyczącej siostrzanego dla Obiektu 3001 kompleksu w Linda/Stolzenhain (Saksonia-Anhalt). Uczestniczy także w obsłudze turystycznej tego miejsca, aktualnie znajdującego się w rękach prywatnych.

Wizyta gościa z Niemiec była okazją do przybliżenia przedstawicielom załogi Muzeum Zimnej Wojny nieznanych dotąd, przede wszystkim technicznych, zagadnień dotyczących funkcjonowania składów w Podborsku. Wiedzę tę dr Helling czerpie przede wszystkim za sprawą kontaktów z żołnierzami Armii Radzieckiej niegdyś stacjonującymi w Stolzenhain. Odwiedziny Dały także początek planowanej na dłuższy okres współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy na temat radzieckiej broni jądrowej na terenie państw satelickich ZSRR w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Jej konkretne efekty poznamy już niebawem.