Muzealny pojazd wyruszył w bój

Od 7 do 9 września przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego gościli we Władysławowie, gdzie zorganizowano zlot grup rekonstrukcyjnych oraz zabytkowych pojazdów wojskowych pt.: „Bitwa o Wielką Wieś 2018. Drugi Front”. Towarzyszył im całkowicie sprawny mechanicznie pojazd zachowany w naszej kolekcji – półgąsienicowe działo samobieżne T48 (SU-57) produkcji amerykańskiej tym razem występujące w roli transportera opancerzonego. Maszyna uczestniczyła w pokazach historycznego sprzętu, militarnej paradzie ulicami Władysławowa oraz widowisku batalistycznym pt.: „Kierunek Caen”, w którym udział wzięło blisko 200 rekonstruktorów z całej Polski.

Uczestnictwo przedstawicieli MOP oraz pochodzących ze zbiorów naszej placówki pojazdów to element rozbudowanego, nowoczesnego programu edukacyjnego popularyzującego najnowsze dzieje oręża. W bieżącym roku maszyny, które na co dzień podziwiać można na muzealnej ekspozycji, uczestniczyły już w kilkunastu przedsięwzięciach przybliżających historię wojskową w całym kraju.