Lato z Historią

W sobotę, 18 czerwca, na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy ul. E. Gierczak 5, odbyła się impreza pn. „LATO Z HISTORIĄ”.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11.00 uruchomieniem czołgu T34/85. Niewątpliwą atrakcją była prezentacja w ruchu niemieckiego ciągnika półgąsienicowego SdKfz 7 oraz kołowego transportera opancerzonego BTR 152, z możliwością jednorazowego przejazdu dla około 10 osób. Przejazd zabytkowymi pojazdami przeplatany był uruchamianiem czołgu., którego ostatnia prezentacja odbyła się o 15.30, pod koniec imprezy.

Uczestnicy mogli także wejść do samolotu Iskra, działa pancernego ISU 122 oraz amerykańskiego działa samobieżnego T 48 (Su 57).

Wśród proponowanych rozrywek znalazły się również strefy edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Najmłodsi mogli sprawdzić się w konkursach historycznych, a starsze dzieci mogły samodzielnie obsłużyć działo bezodrzutowe B – 10. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni. Dla dorosłych IPN przygotował liczne publikacje i biuletyny edukacyjne.

Miłośnicy historii i nie tylko mieli okazję obejrzeć prezentacje nowych zabytków, m.in. obiektów fortyfikacyjnych Kugelstand (Kugelbunker) z II wojny oraz nową aranżację wystawy z okresu zimnej wojny.

Podczas imprezy zaprezentowały się również grupy rekonstrukcyjne i stowarzyszenia :

• Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun – Koszalin
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej REGA - Trzebiatów
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg
  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego

Partnerami wydarzenia byli :

• Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie
  • Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu
  • Firma EPEE
  • Firma Stanisław Rojek

Imprezę poprowadził Krzysztof Klinkosz z GRH Kołobrzeg.