Kwietniowe spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”

Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza „Parsęta”, działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia (czwartek), w Muzeum Miasta Kołobrzeg, przy ul. Armii Krajowej 13, o godz 18.00.

W tym miesiącu wysłuchamy prelekcji na temat: „Zamki Pomorza Środkowego – znane i nieznane”.

Czy wiesz, że w Darłowie mieszkał władca czterech państw? Czy wiesz, że najbliżej Kołobrzegu położony zamek znajdował się we wsi Pustary? Czy wiesz, że udało się zlokalizować położenie zamków w Bobolicach, Sianowie, Białym Borze oraz Polanowie?

Andrzej Kuczkowski, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie, opowie Państwu o średniowiecznych zamkach naszego regionu. Dzięki prowadzonym przez niego od dwóch lat badaniom udało się ustalić, że w naszej części Pomorza znajdowało się około 200 (sic!) średniowiecznych zamków, z których większość pozostawiła po sobie widoczne po dziś dzień ślady.

Kiedy się pojawiły? Jak wyglądały? Jakie pełniły funkcje? Kto w nich mieszkał? Jak wyglądała codzienność mieszkańców zamku? O tym wszystkim dowiecie się Państwo na naszym spotkaniu. Zapraszamy na pasjonującą wędrówkę po zabytkach naszego regionu.

Ilustracja: ruiny zamku w Lipiu k. Świdwina (fot. A. Kuczkowski).