Konkurs "Kołobrzeg – moja mała ojczyzna"

Kolejne zmagania konkursowe za nami. W sali plafonowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbył się XVIII Regionalny Konkurs Historyczny, "Kołobrzeg – moja mała ojczyzna". Organizatorem wydarzenia było Muzeum Oręża Polskiego w osobie adiunkta muzealnego Piotra Leszmanna. W konkursie wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych z Kołobrzegu i Dźwirzyna.

Tematem konkursu były "Tradycje morskie Kołobrzegu". Wśród poruszonych zagadnień były między innymi: wczesnomiejski ośrodek portowy w Kołobrzegu, chrzest kołobrzeżan z ceremoniałem morskim, wyprawy morskie Bolesława Krzywoustego, zaślubiny z morzem Kołobrzeg 1945, jak również znajomość okrętów i obiektów muzealnych znajdujących się na terenie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego.

Sam konkurs był podzielony na trzy części:
1. Krzyżówka – każdy z uczestników rozwiązywał samodzielnie krzyżówkę składającą się z 15 haseł;
2. Pięć pytań – każda drużyna otrzymała zestaw takich samych  pytań;
3. Dziesięć ilustracji – rzeba było wykazać się znajomością miejsc, osób, muzealiów. Ilustracje zaczerpnięto z książki Pana H. Kroczyńskiego "Polskie Tradycje Morskie".

Po zaciętych zmaganiach wyłoniono zwycięzców :

I miejsce – Sp nr 6     53 pkt (Michał Swastek, Bartosz Indycki)
II miejsce – Sp nr 4    51 pkt (Mateusz Dziędziura, Andrzej Gosek)
III miejsce – Sp nr 3   40 pkt (Mateusz Kurażyński, Oskar Misterek)

Wyróżniono również pięć osób, które najlepiej rozwiązały krzyżówkę:

• Michał Swastek;
  • Bartosz Indycki;
  • Mateusz Dziędziura;
  • Andrzej Gosek;
  • Oskar Misterek.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja sędziowska w składzie:

• Jarosław Bogusławski - Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego
  • Paweł Urbaniak - specjalista ds. wojskowości Muzeum Oręża Polskiego

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.

Fundatorami nagród byli:

• Miasto Gmina Kołobrzeg;
  • Muzeum Oręża Polskiego;
  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego

Dziękujemy uczestnikom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji ww. konkursu.