Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Konferencja popularnonaukowa "Odkrywcy zaślubiny z morzem"

Czasopismo „Odkrywca”, w dniach 11-13 maja, po raz XIII zorganizowało tym razem w Rogowie konferencję popularnonaukową po tytułem „Odkrywcy zaślubiny z morzem”. Zamierzeniem zarówno wszystkich dotychczasowych konferencji, jak i tegorocznej, było pokazanie interesujących miejsc w Polsce. W tegorocznej edycji uczestniczyło około 160 osób z całej Polski.

W piątek, pierwszego dnia konferencji, odbyły się prelekcje archeologów, historyków i pasjonatów poświęcone historii Kołobrzegu i okolic, pracom poszukiwawczym w morzu i na lądzie oraz historii uzbrojenia XIX w. Prelekcje zaprezentowali: Robert Maziarz, Jan Nowicki, Radosław Horanin, Ireneusz Piecyk, Paweł Urbaniak, Olaf Popkiewicz.

Następnego dnia, w sobotę, uczestnicy Konferencji wzięli udział w całodziennej podróży studyjnej szlakiem najciekawszych miejsc Kołobrzegu i najbliższych okolic. Podróż zaczęła się od Budzistowa, gdzie zwiedzono między innymi kościółek Św. Jana Chrzciciela. Kolejnym punktem było Podczele i pozostałości infrastruktury byłych lotnisk wojskowych. Uczestnicy zobaczyli również Kopalnię Borowiny, a następnie udali się do Punktu Bazowania 8 Flotylii Marynarki Wojennej. Będąc w Kołobrzegu nie sposób było ominąć cmentarz wojenny, Muzeum Patria Colbergiensis, Katedrę, Stare Miasto. Na koniec uczestnicy mogli zobaczyć Pomnik Sanitariuszki, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem oraz Wyspę Solną.

Przewodnikami na trasie byli:

  • Jarosław Bogusławski,
  • Stefan Raniecki,
  • Radosław Horanin,
  • Piotr Leszmann.

Ostatni dzień konferencji uczestnicy zwiedzali oddziały Naszego Muzeum.

Partnerami konferencji byli: Muzeum Patria Colbergiensis, Fundacja Fort Rogowo i Muzeum Oręża Polskiego, a patronat honorowy objął Urząd Miasta w Kołobrzegu.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za wsparcie, za przekaz informacji, za pasję i możliwość zobaczenia miejsc, które na co dzień są trudno dostępne.