Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Kołobrzeg we władaniu Bolesława Krzywoustego

Na początku XII wieku Bolesław Krzywousty rozpoczął akcję zbrojną, mającą na celu podporządkowanie Pomorza Polsce. Jesienią 1102 roku wyprawił się w kierunku Kołobrzegu, zdobywając i łupiąc Białogard.

 

 

Po upadku biskupstwa kołobrzeskiego, około 1005 roku, gród na Parsętą zniknął z kart historii na prawie 100 lat. Pomorze oderwało się od Polski, broniąc swej niezależności i zachowując pogaństwo. Na początku XII wieku Bolesław Krzywousty rozpoczął akcję zbrojną, mającą na celu podporządkowanie Pomorza Polsce. Jesienią 1102 roku wyprawił się w kierunku Kołobrzegu, zdobywając i łupiąc Białogard (Alba) – „gród królewski i znakomity”. Jesienią 1103 roku pod Kołobrzeg dotarła kolejna wyprawa. Zapewne gród zostałby wtedy zdobyty, ale jak opisuje te wydarzenia Gall Anonim: „(…) obfitość bogactw i łupów na Pomorzu zaślepiła waleczność rycerzy i w ten sposób los ocalił swoje miasto z rąk Polaków (…)”. Kołobrzeg został ostatecznie zdobyty podczas wyprawy zorganizowanej przez Bolesława Krzywoustego w 1107 r. Gall Anonim dokonał takiego zapisu tamtych wydarzeń: „(…) A gdy już kierował się ku miastu Kołobrzegowi i zamyślał zdobyć gród nad samym morzem, zanim jeszcze podstąpi pod miasto, oto mieszkańcy i załoga miasta z pochylonymi [kornie] głowami zaszli drogę Bolesławowi, ofiarując [mu] samych siebie i [swoje] wierne służby. Ponadto, przybył sam książę Pomorzan, uznając się poddanym Bolesława i siedząc na koniu przyobiecał mu swoje służby rycerskie”.

 

Cały artykuł do przeczytania w Gazecie Muzealnej:
http://www.gazetamuzealna.kolobrzeg.pl/lato-czerwiec-2019/kolobrzeg-we-wladaniu-boleslawa-krzywoustego/

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Priorytetu 4:

„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.