Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

"Kamuflaż, czyli sztuka znikania" – wystawa podczas widowiska historycznego "Orły nad Driel"

W sobotę 22.09.2018 r. w Gryfinie jak co roku odbyło się wydarzenie upamiętniające operację Market-Garden z września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii. Była to największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych przeprowadzona przez aliantów podczas drugiej wojny światowej.

Organizatorem widowiska historycznego pt.: „Orły nad Driel” był Urząd Miasta Gryfino, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza z siedzibą w Bukowie, Fundacja Pasje z siedzibą w Szczecinie oraz Studio Historyczne Huzar z siedzibą w Sianowie.

Największą atrakcją widowiska niezaprzeczalnie było oryginalne działo pancerne StuG III Ausf. G, które odgrywało jedną z najważniejszych ról w całym wydarzeniu. Oprócz StuGa można było również obejrzeć sylwetki Polskich oddziałów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, sformowanej w Wielkiej Brytanii pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego

Muzeum Oręża Polskiego przygotowało na tą okazję wystawę planszową „Kamuflaż, czyli sztuka znikania” poświęconą maskowaniu żołnierzy w konfliktach zbrojnych okresu napoleońskiego po czasy współczesne. Uzupełnieniem wystawy, w nawiązaniu do operacji Market-Garden, było zademonstrowanie przez naszego pracownika umundurowania pilota myśliwskiego z Ósmej Armii Powietrznej USAAF, która stacjonowała w High Wycombe w Anglii i brała udział w walkach na europejskim teatrze działań II wojny światowej.