Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Jak w ostatnich tygodniach II wojny światowej zaślubiano Bałtyk w Kołobrzegu

Tłum żołnierzy, msza święta i biało-czerwona flaga, powiewająca nad zdobytym Fortem Ujście. W marcu 1945 r. żołnierze Wojska Polskiego zaślubiali w Kołobrzegu Bałtyk, dając początek nowej historii miasta i regionu.

 

 

W ciągu dwutygodniowych walk stoczonych w marcu 1945 r., przez Kołobrzeg przewinęło się ok. 28 tys. żołnierzy polskich i radzieckich. Ponad 1,2 tys. straciło tutaj życie. Bitwa nad ujściem Parsęty należała do najbardziej krwawych w toku działań na froncie wschodnim II wojny światowej. Większość badaczy jest zgodna, że dla żołnierzy Wojska Polskiego idących na zachód ramię w ramię z Armią Czerwoną, przełamywanie 3 linii umocnień Festung Kolberg było tym samym, czym zdobycie Monte Cassino dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W efekcie wyjątkowo zaciętych walk dawny, niezwykle popularny nadbałtycki kurort w ponad 90 proc. legł w gruzach. Wieńczące bitwę zaślubiny 1. i 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem w symboliczny sposób potwierdzały dążenia naszej ojczyzny do szerokiego dostępu do okna na świat – morza. 

 

Cały artykuł do przeczytania w Gazecie Muzealnej:
http://www.gazetamuzealna.kolobrzeg.pl/lato-czerwiec-2019/jak-w-ostatnich-tygodniach-ii-wojny-swiatowej-zaslubiano-baltyk-w-kolobrzegu/

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Priorytetu 4:

„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.