Inscenizacja historyczna na dziedzińcu Ratusza – „Sąd nad Adebarem” już 27 września 2024!

Już 27 września 2024 roku Kołobrzeg stanie się świadkiem niezwykłego wydarzenia, które ożywi jedną z najciekawszych historii tego miasta. O godz. 12.00 na dziedzińcu ratusza odbędzie się inscenizacja procesu Jakuba Adebara – rekonstrukcja wydarzeń z przeszłości, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu.

W rolę oskarżycieli, obrońców oraz samego Jakuba Adebara wcielą się młodzi aktorzy, którzy pod opieką nauczycieli Magdaleny Grondys-Welc, Aleksandry Mętel i Tomasza Leszczyńskiego przygotowali wyjątkowy scenariusz sądu nad historycznym mieszkańcem miasta. „Sąd nad Adebarem” to nie tylko okazja do poznania lokalnej historii, ale również szansa dla uczniów na rozwinięcie umiejętności analitycznych, oratorskich oraz zdolności współpracy.

W wydarzeniu wezmą udział uczniowie ze wszystkich kołobrzeskich szkół podstawowych (nr 1, 3, 4, 5, 6, 7 i 8), którzy wcielą się w rolę mieszczan, obserwując proces z bliska i aktywnie uczestnicząc w inscenizacji. Zaproszeni zostali również radni miasta oraz przedstawiciele młodzieżowej rady miasta, by razem z młodzieżą zaangażować się w odkrywanie historii Kołobrzegu.

Po zakończeniu inscenizacji, mieszkańcy oraz wszyscy obecni będą mogli wziąć udział w symbolicznym głosowaniu, które rozstrzygnie o losie Jakuba Adebara. Uczestnicy będą mogli zadecydować, czy bohater inscenizacji zostanie uznany za winnego, czy też uniewinniony – głosując poprzez wrzucenie odpowiednio kolorowej papierowej kulki do pojemnika (biała – niewinny, czarna – winny).

To interaktywne wydarzenie z pewnością stanie się niezapomnianym doświadczeniem dla młodych i starszych uczestników, pozwalając na zrozumienie historycznych realiów i zachęcając do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Kołobrzegu oraz turystów do udziału w tej wyjątkowej inscenizacji! Przyjdźcie na dziedziniec ratusza 27 września, by wspólnie poczuć klimat dawnego Kołobrzegu, wziąć udział w niecodziennym procesie sądowym oraz pospacerować śladami historii miasta w edukacyjnym spacerze, który odbędzie się po wydarzeniu.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by stać się częścią lokalnej historii i poznać ją z zupełnie nowej perspektywy!

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, współorganizatorami: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Szkoła Podstawowa nr 4. Projekt został sfinansowany z Programu Społecznik.  Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.