III Rajd Śladami Zimnej Wojny

W dniach 17-19 lipca 2020 r. (piątek-niedziela) Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku organizują trzecią edycję Rajdu Pieszego Śladami Zimnej Wojny na Ziemi Białogardzkiej. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie pasjonatom historii militarnej dziejów Pomorza Środkowego, a w szczególności okolic Białogardu w latach 1945-1992. To również nietuzinkowy sposób promocji turystycznej regionu.

W tym roku na starcie Rajdu, w Podborsku pojawi się ponad czterdziestu odtwórców historycznych z całego kraju. Trasę nieco dłuższą niż półmaraton pokonają w umundurowaniu z epoki oraz adekwatnie dla niej uzbrojeni (wykorzystane zostaną bezpieczne repliki broni) i wyekwipowani. Po zakończeniu części marszowej zaplanowane zostało m.in. zwiedzanie terenu byłej, radzieckiej bazy-magazynu amunicji atomowej oraz seria tematycznych sesji zdjęciowych.

Marszowa część III Rajdu Pieszego Śladami Zimnej Wojny na Ziemi Białogardzkiej wystartuje spod muzealnego schronu w sobotę, 18 lipca o godz. 9.00. Zakończenie zaplanowano ok. godz. 14.00 nad brzegiem Jeziora Dobrowieckie Wielkie. Rekonstruktorów spotkać będzie można w okolicy przez cały weekend. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują „Głos Koszaliński” oraz Polskie Radio Koszalin.