Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

II Sobota z żywą historią

Muzeum Oręża Polskiego edukuje w wakacje

Życie kołobrzeżan w czasach pierwszych Piastów, wojska amerykańskie podczas walk w Normandii oraz pokaz uruchomienia czołgu T-34/85. To wszystko czekać będzie 25 lipca na wystawie plenerowej oddziału militarnego przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu. Muzeum Oręża Polskiego zaprasza na „II Sobotę z żywą historią”.

Po raz drugi w wakacje Muzeum Oręża Polskiego zachęca do poznawania historii niemal wszystkimi zmysłami. W najbliższą sobotę wystawa plenerowa przy ul. Emilii Gierczak ożyje za sprawą rekonstrukcyjnych stanowisk. Na miejscu obejrzeć będzie można, tradycyjną już dla MOP, mobilną ekspozycję replik przedmiotów codziennego użytku z okresu wczesnego średniowiecza. Edukatorzy przybliżą tam również realia życia naszych przodków w czasach pierwszych Piastów. Na miłośników wieków średnich czekać będzie także prezentacja broni palnej z czasów bitwy pod Grunwaldem, okraszona opowieścią o trudach strzeleckiej służby.

 

 

Tym razem mocno zaakcentowane zostaną wątki związane z II wojną światową. Na miejscu przyjrzymy się m.in. umundurowaniu, wyposażeniu oraz uzbrojeniu wojsk amerykańskich w czasach walk w Normandii. Największą, bez wątpienia gabarytowo, atrakcją będzie pokazowe uruchomienie czołgu średniego T-34/85 – jednego z kilku sprawnych pojazdów wojskowych w kolekcji MOP. Oprócz tego, zwłaszcza najmłodsi będą mogli skorzystać z interaktywnego stanowiska archeologicznego oraz gier i zabaw z morską historią w tle.

Idea cyklicznych pokazów rekonstrukcyjnych oraz dodatkowych atrakcji z historią w tle narodziła się w Muzeum Oręża Polskiego wraz z planowaniem tegorocznych obchodów dnia dziecka. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających tzw. historią ożywioną oraz archeologią eksperymentalną, obsada MOP doszła do wniosku, że pokazy i prezentacje z udziałem m.in. rekonstruktorów powinny odbywać się cyklicznie. W ten sposób powstał projekt p.t. „Sobota z żywą historią”, którego głównym celem jest przybliżenie dziejów Polski i Europy w ciekawy dla każdej grupy odbiorców sposób.

 

 

„II Sobota z żywą historią” rozpocznie się na wystawie plenerowej oddziału militarnego MOP przy ul. Emilii Gierczak 5 o godz. 10.00 i potrwa do godz. 14.00. Koszt uczestnictwa w pokazach przygotowanych przez edukatorów i odtwórców wynosi 5 zł/os. dopłaconych do biletu wstępu na wystawę główną oddziału. Całość przedsięwzięcia będzie realizowana zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi odnośnie postępowania w realiach pandemii Covid-19.

UWAGA! Realizacja wydarzenia uzależniona jest od warunków pogodowych.