Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

I Piknik Zimnowojenny

31 lipca 2021 r. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wspólnie z Fundacją Rozwoju Regionalnego Bielik zorganizowało w Podborsku I Piknik Zimnowojenny. Wydarzenie, punktualnie o godzinie 10.00, zainaugurował Dyrektor Muzeum, Aleksander Ostasz, dziękując wszystkim gościom, rekonstruktorom oraz wolontariuszom za przybycie, a patronom za wsparcie. Burmistrz Tychowa, Robert Falana, w swoim wystąpieniu podkreślił radość z kolejnej inicjatywy, skupiającej się na szerzeniu wiedzy o historii regionu. Ostatni zabrał głos prezes Fundacji Bielik, Dariusz Bloma, zachęcając wszystkich do angażowania się w projekty społeczne, skupione na promowaniu zarówno historii Polski jak i tej regionalnej/lokalnej oraz propagowaniu patriotyzmu. Podziękował także wszystkim głosującym, którzy umożliwili zorganizowanie tego wydarzenia, sfinansowanego z Programu Społecznik na lata 2019-2021.

 

 

Po wspólnym grupowym zdjęciu specjalista ds. wojskowości MOP, Paweł Urbaniak, zabrał wszystkich chętnych na spacer „Śladami historii obiektu 3001”. Trasa spaceru przebiegała w miejscach na co dzień nie odwiedzanych przez turystów: wokół bunkrów oraz szlakiem umocnień, które powstały dla ochrony Obiektu 3001.

W tym samym czasie otwarto stanowiska grup rekonstrukcyjnych oraz stanowiska promocyjne. Można więc było zobaczyć wystawy zorganizowane przez: Muzeum Wału Pomorskiego, Muzeum Kałasznikowa, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej REGA, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej RAKKASANS, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN, Oddział Zewnętrzny Dobrowo Aresztu Śledczego w Koszalinie, Grupę Interwencyjną Służby Więziennej, 8. Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina, Nadleśnictwo Białogard oraz Zespól szkół Ponadpodstawowych z Tychowa.

Po godzinie 12.00 odbył się pokaz ratownictwa, zorganizowany przez OSP Tychowo oraz POSP Tryton. Przygotowali oni dla obecnych na pikniku symulację wydobycia poszkodowanego z pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych, a następnie proces gaszenia oraz ewakuacji poszkodowanych z wypadku. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci jak i dorosłych. Równie ciekawa była prezentacja Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Przez cały dzień do zwiedzania udostępniony był schron GRANIT (na co dzień zamknięty) – jedyny zachowany tak dobrze obiekt tego typu w Polsce. Można było wsiąść do transportera opancerzonego BTR-152 oraz zrobić zdjęcie przy wyrzutni rakietowej WP-8Z.

Podczas trwania całego pikniku można było ćwiczyć strzelanie do celu dzięki Stowarzyszeniu Koszalińskie Przymierze, które udostępniło strzelnicę ASG. Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć wystawę mobilną, dotyczącą czasów PRL-u i przedmiotów z nim związanych.

Ważnym punktem pikniku było przekazanie na rzecz Muzeum Zimnej Wojny przedziału silnikowego rakiety 9M21F zestawu rakietowego Łuna-M przez prezesa Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PERUN, Zbigniewa Izraelskiego. Ponad sześć wspólnie spędzonych godzin na odkrywaniu historii tego miejsca z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości historycznej lokalnej społeczności. Odwiedzający wracali z dobrymi wspomnieniami oraz naręczem świeżo zdobytej wiedzy, tak więc z na pewno postaramy się zorganizować piknik w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że sukces osiągnięty tego dnia, utwierdzi organizacje zrzeszające miłośników historii w ich w misji szerzenia wiedzy szerokiemu gronu odbiorców.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym i przy wsparciu Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego, Burmistrza Białogardu Emilii Bury, Burmistrza Tychowa Roberta Falany.

Do zobaczenia na II Pikniku Zimnowojennym!