Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Historia Latającej Fortecy z Jeziora Stolsko uwieczniona w książce

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otrzymało egzemplarz książki p.t.: „Bombowiec w Polskim Jeziorze. Duch z Bassingbourn” autorstwa Brinleya Morgana. Jest to historia boeinga B17G, numer LG-Q 44-46117, samolotu Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, zwanego Latającą Fortecą, który zakończył swoją krótką karierę 21 czerwca 1944 r. w Jeziorze Stolsko koło Szczecina.

 

 

Samolot wchodził w skład 322. Dywizjonu, 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA i 21 czerwca 1944 r. brał udział w nalocie na Berlin. Grupa bombowców została zaatakowana przez liczne niemieckie myśliwce. Samolot pilotowany przez porucznika O'Bannona został ostrzelany, oderwał się od grupy i w desperackiej próbie ratowania się obrał kurs do neutralnej Szwecji. Po zestrzeleniu cała załoga, za wyjątkiem sierżanta Amosa Estrady, dostała się do niewoli. Podoficer, ratując się skokiem na spadochronie, zginął ostrzelany przez Messerschmitta 410. Podczas feralnego lotu w skład załogi samolotu wchodzili: dowódca Robert O'Bannon, drugi pilot Thomas Fitzgerald, nawigator Nathan Bartman, bombardier Arnold Ostwald, górny strzelec Irving E. Lewis, radiooperator Benjamin Goldman, dolny strzelec Herbert McCutchan, boczny strzelec Jose Fioretti oraz tylny strzelec Amos Estrada.

 

 

Jest to cenna dla nas pozycja, ponieważ Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu już posiada w swoich zbiorach wydobyte wiele lat temu fragmenty samolotu. 9 czerwca 2020 r., decyzją Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie muzeum otrzymało wydobyte w ostatnich latach z Jeziora Stolsko elementy opisanej w publikacji maszyny. Są to m.in.: fragmenty poszycia, części dźwigarów, elementy wyposażenia kabiny radiooperatora, szczątki rozbitej wieżyczki dolnej, fragmenty kabiny bombardiera oraz kabiny pilotów, elementy wyposażenia członów załogi, gumowy zbiornik paliwa ze skrzydła oraz śmigło. Wybrane elementy maszyny będą prezentowane na znajdującej się w muzeum wystawie poświęconej szeroko rozumianej Archeologii Lotniczej, która obecnie ulega kompleksowej modernizacji lub trafią do współpracujących z nami placówek muzealnych.

W październiku ubiegłego roku w Muzeum gościliśmy również rodzinę Irvina Howarda Lewisa, górnego strzelca i członka załogi oraz Brinleya Morgana, autora książki.