Evander Broekman z wizytą w muzeum

28 września gościem naszego Muzeum był pan Evander Broekman z Holandii, wysokiej klasy specjalista archeologii podwodnej oraz międzynarodowy ekspert w poszukiwaniu zaginionych samolotów i ich załóg. Przeprowadził ponad 50 tego typu akcji. Był m. in. pomysłodawcą i szefem projektu wydobycia w roku 2016 bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Ziemi Wielkopolskiej z dawnego Morza Północnego – obecnie sztuczne jezioro Ijsselmeer w Holandii.

Film o odkryciu polskiej załogi Wellington R132

Polski bombowiec z okresu II Wojny Światowej Vickers Wellington - Polskie Media

PAP https://www.pap.pl/aktualnosci/news,920913,holendrzy-zlozyli-hold-polskim-lotnikom-z-zestrzelonego-wellingtona.html

Pan Broekman zadeklarował chęć współpracy przy projekcie „Wraki Zalewu Szczecińskiego 2022”, a szczególnie badaniu wraku amerykańskiego bombowca B-17 gdzie mogą znajdować się szczątki trzech członków jego załogi. Faktycznie jest zainteresowany udziałem w badaniach na Zalewie Szczecińskim i jak wskazuje, będzie to eksploracja trudna, ale jest to do zrobienia. Cieszy go również staranie, aby spróbować rozwiązać samą zagadkę zaginionych lotników.