W dniu wczorajszym (30.07.2024 r.) w Oddziale Dzieje Oręża Polskiego Muzeum przedstawiło drugą odsłonę obchodów 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach wydarzenia można było zobaczyć obok siebie dwa oryginalne zabytki z 1944 roku, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Jednym z nich był produkowany przez Polaków w warunkach konspiracyjnych, pod okupacją niemiecką, pistolet maszynowy "Błyskawica'' a drugim niemiecki półgąsienicowy opancerzony transporter piechoty Sd.Kfz.251 ,, ROSI". Na placu przed muzeum Instytut Pamięci Narodowej realizował bogaty i bardzo ciekawy program edukacyjny z konkursami poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Działania edukacyjne wspierały Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Koszalina: Perun i Projekt Koslin, prezentujące umundurowanie oraz uzbrojenie używana podczas Powstania Warszawskiego.
Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zajrzenia do wnętrza znajdujących się w muzeum dwóch niemieckich transporterów opancerzonych typu Sd.Kfz. 251, jeden wersji Ausf C, a drugi ,,Rosi” w wersji Ausf D. Co godzinę po muzealnym plenerze jeździł niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz.251 Ausf C.
O godzinie 12.15 została oficjalnie otwarta wielkoformatowa wystawa poświęcona historii transportera opancerzonego Sd.Kfz.251 ,, ROSI". Dyrektor Muzeum Orężą Polskiego Aleksander Ostasz, który jest autorem wystawy zaprezentował również film i przeprowadził prelekcje. Pojazd jest własnością Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, a w Muzeum Oręża Polskiego będzie go można oglądać do kwietnia 2025 roku.
Na trzecią odsłonę obchodów 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy 1 sierpnia o godz. 17.00 do Koszalina, gdzie na Placu Zwycięstwa przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości, a na ul. W. Andersa 30, przed budynkiem Zespołu Szkół nr 1 inscenizacja historyczna.