Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Czołg, archeologia i wojska amerykańskie, czyli „II Sobota z żywą historią”

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu kontynuuje autorski program plenerowej popularyzacji dziejów militarnych Polski i Europy. W słoneczną sobotę, 25 lipca na wystawie zewnętrznej przy ul. Emilii Gierczak 5 ponownie zagościli nie tylko odtwórcy historyczni. Podczas „II Soboty z żywą historią” przeszłość poczuć można było dosłownie wszystkimi zmysłami.

Stanowiska przygotowane przez edukatorów oraz rekonstruktorów, ubiory sprzed tysiąca lat, mundury sił alianckich czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim solidna dawka rodzinnej nauki przez zabawę – tak pokrótce scharakteryzować można wydarzenie, które w minioną sobotę miało miejsce na wystawie plenerowej oddziału militarnego Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Trwała tam „II Sobota z żywą historią” – nowatorski, interesujący nie tylko dla pasjonatów program, który w nietypowy sposób opowiadać ma o tym co działo się w naszym kraju i na kontynencie przed dekadami oraz wiekami.

 

 

Główną atrakcją lipcowej odsłony przedsięwzięcia stało się uruchomienie zabytkowych pojazdów z kolekcji MOP. Najpierw przez ekspozycję przejechało działo samobieżne SU-57. Niedługo potem muzealnicy kilkakrotnie odpalili największy gabarytowo, sprawny eksponat ze swojej kolekcji – czołg średni T-34/85. Charakterystyczny odgłos przesuwających się gąsienic i tumany dymu wzbijane w czasie rozruchu 30-tonowego kolosa naprawdę robiły wrażenie.

Na plenerze pojawiły się stanowiska edukacyjne. Pierwsze z nich, co stało się już tradycją projektu, przybliżało czasy Kołobrzegu w średniowieczu, zarówno wczesnym, jak i, poprzez przykłady używanej m.in. przez dawne straże miejskie, broni palnej, okres po lokacji miasta. Drugi punkt był nowością – muzealni edukatorzy opowiadali tam o roli żołnierzy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej w kampanii francuskiej 1944 r., z uwypukleniem udziału w boju żołnierzy reprezentujących polonię w USA. Ponadto, dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, można było poszerzyć wiedzę z zakresu podstawowych czynności żeglarskich oraz posłuchać barwnych, morskich opowieści. Nie zabrakło także interaktywnego stanowiska archeologicznego.

 

 

Kolejna odsłona „Soboty z żywą historią” planowana jest na 22 sierpnia. Koszt uczestnictwa w programie to 5 zł/os. stanowiące dopłatę do biletu wstępu na wystawę stałą Dzieje Oręża Polskiego. Ze względu na zewnętrzny charakter, realizacja wydarzenia zależna będzie od warunków pogodowych.