Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

„Bój o Kołobrzeg” dokładnie za miesiąc

- Dotrzymujemy słowa danego u progu wiosny. Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” odbędzie się w sobotę, 17 października o godz. 15.00 – informuje dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. W ścisłej współpracy z władzami miasta oraz powiatu placówka rozpoczęła przygotowania do realizacji zawieszonej z powodu pandemii Covid-19, inscenizacji związanej z 75. rocznicą bitwy o Kołobrzeg oraz zaślubin 1. i 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem.

 

 

Z powodu obowiązujących obostrzeń w zakresie organizacji wydarzeń plenerowych, pierwotny projekt „Boju…” został zmodyfikowany. Inscenizacja odbędzie się nie, jak do tej pory przy kołobrzeskim molo, ale na Plaży Wschodniej, tuż obok Kamiennego Szańca. Do zamkniętego sektora dla publiczności wejść będzie mogło maksymalnie 600 widzów. Decydować będzie posiadanie bezpłatnej wejściówki, te kolportowane będą na początku października przez urząd miasta i MOP. Pozostali obejrzą rekonstrukcyjną bitwę za pośrednictwem Internetu – widowisko będzie transmitowane na żywo przez muzeum oraz media.

17 października na Plaży Wschodniej epizody z bitwy stoczonej w 1945 r. odtworzy ponad 300 rekonstruktorów w mundurach radzieckich, niemieckich i przede wszystkim polskich. Wspierać ich będzie kilkanaście zabytkowych pojazdów wojskowych, w tym czołg T-34/85, działo samobieżne SU-57 oraz oryginalne armaty z okresu II wojny światowej. Całość przedsięwzięcia wzbogaci widowiskowa pirotechnika oraz broń hukowa. Tradycyjnie nie zabraknie profesjonalnej narracji – głosem inscenizacji będzie jeden z czołowych lektorów historycznych w Polsce, prof. dr hab. Andrzej Olejko.

Dodatkowymi elementami związanymi z 75. rocznicą staną się działania edukacyjne oraz popularyzatorskie, o tematyce korespondującej z walkami o Kołobrzeg. W piątek, 16 października, MOP oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia rekonstrukcyjne realizować będą lekcje żywej historii online, transmitowane do szkół miasta oraz regionu. Tego dnia, w Kamienicy Kupieckiej funkcjonować będzie także studio fotograficzne ogólnopolskiego projektu p.t.: „Poczet Odtwórców Polskich” (www.odtworcy.pl). Z kolei w sobotę, 17 października od godz. 11.00 do 13.00, w Śródmieściu przeprowadzona zostanie gra miejska „Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.”.