Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Bój o Kołobrzeg bez bitwy, ale z solidną dawką edukacji

Mimo nowych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, Muzeum Oręża Polskiego zdołało zrealizować popularyzatorską oraz edukacyjną część tegorocznego „Boju o Kołobrzeg”. Choć jeszcze pod koniec września wydawało się, że rozegranie przeniesionego z marca widowiska batalistycznego będzie możliwe, przepisy wprowadzone na początku kolejnego miesiąca jednak na to nie pozwoliły.

W weekend 16-18 października 2020 r. muzealnicy oraz pasjonaci historii z regionu wspólnie opowiadali o losach 1. Armii Wojska Polskiego w 1945 r. W piątkowe przedpołudnie, za pośrednictwem profilu MOP na portalu społecznościowych Facebook, nadana została internetowa lekcja historii, dotycząca działań Polaków w Kołobrzegu i regionie 75 lat temu. Zaprezentowano w jej trakcie umundurowanie, ekwipunek bojowy oraz wyposażenie walczących stron.

W sobotę, podczas historycznej gry miejskiej „Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.”, 12 drużyn przemieszczało się między punktami zlokalizowanymi w Śródmieściu i Dzielnicy Uzdrowiskowej. Niemal w każdym czekali rekonstruktorzy w mundurach 1. AWP z zadaniami z historią walk o miasto w tle. W trakcie gry wykorzystane zostały także zabytkowe pojazdy wojskowe, w tym działo samobieżne SU-57 z naszej kolekcji.

Przez weekend w profesjonalne studio fotograficzne zamieniła się także sala wystaw czasowych Kamienicy Kupieckiej. Wrocławski fotograf, Bartosz Janiczek realizował w nim zdjęcia w ramach rozpoczętego dwa lata temu projektu „Poczet Odtwórców Polskich”. Przed obiektywem stanęło ponad 20 pasjonatów w strojach z różnych epok. Dużą grupę, adekwatnie do obchodów rocznicowych, stanowili rekonstruktorzy Wojska Polskiego na Wschodzie.

Spontaniczny charakter miały w tym roku rekonstrukcyjne zaślubiny z Bałtykiem. Kilkunastu pasjonatów w mundurach Wojska Polskiego na Wschodzie pojawiło się na plaży by oddać hołd Polakom przelewającym krew w Kołobrzegu. Wystawiony przez SRH Rega z Trzebiatowa poczet w składzie: Mariusz Korzeniewski, Mirosław Czerwiński i Piotr Olejnik, wszedł do wody i zanurzył w falach biało-czerwoną flagę. W ten sposób tradycji towarzyszącej każdej inscenizacji z cyklu „Bój o Kołobrzeg” stało się zadość.

W realizacji wydarzeń rocznicowych kołobrzeskie muzeum wsparły: GRH Sewier, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza, Stowarzyszenie Parva Patria, SH Pochodbnia, SHF Przedmoście Piła oraz SRH Rega. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.