Biwak Równonocy – Słowiańska Tradycja i Święto Plonów w Kołobrzegu

W weekend 20-21 września odbyła się Inicjatywa Partnerstw Lokalnych w ramach programu "Bardzo Młoda Kultura". Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, harcerze Bałtyckiego Hufca Morskiego ZHP Kołobrzeg oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowali wydarzenie pt. "Biwak Równonocy – Święto Plonów". Harcerze podczas wspólnej zabawy pożegnali lato i wkroczyli w jesień. Była to wyjątkowa okazja do poznania dawnych słowiańskich tradycji, związanych z równowagą i harmonią święta plonów, a także do odkrycia kuchni oraz zwyczajów przodków.

Tradycje, Konkursy i Praktyczne Warsztaty

Dużym zainteresowaniem cieszył się także zielarski stół z aż 50 ziołami występującymi w lasach i na łąkach. Przedstawiciel grupy "Słowianie" opowiedział harcerzom o zastosowaniu ziół w lecznictwie i kuchni, przybliżając im starodawne sposoby wykorzystania darów natury.

Muzyka, Taniec i Wspólna Zabawa

Całemu wydarzeniu towarzyszyła słowiańska muzyka, śpiewy i tańce. Punktem kulminacyjnym była wspólna belgijka – taniec, który porwał wszystkich uczestników. Zabawa przy ognisku trwała do późnych godzin nocnych, wprowadzając harcerzy w magiczny klimat słowiańskiej tradycji i jednocząc ich w duchu współpracy i radości.

Program "Bardzo Młoda Kultura" 2023-2025 jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem wojewódzkim programu jest Goleniowski Dom Kultury.

fot. Goleniowski Dom Kultury