Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

80 lat walk o Kołobrzeg na wielkim i małym ekranie - wyjątkowa wystawa w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otwiera wyjątkową ekspozycję "Historia na taśmie filmowej: Kolberg, Jarzębina Czerwona i Bitwa o Kołobrzeg", upamiętniającą 80. rocznicę walk o miasto i zaślubin Polski z morzem. Wystawa, prezentowana w zabytkowym Pałacu Brunszwickich przy ul. Armii Krajowej 13, stanowi niezwykłą podróż przez historię polskiej i światowej kinematografii wojennej.

Za koncepcję merytoryczną ekspozycji odpowiada dr Robert Dziemba, a projekt graficzny plansz przygotowała Agnieszka Kasperowicz. Wystawa ukazuje nie tylko dramatyczne wydarzenia marca 1945 roku, ale przede wszystkim ich artystyczną interpretację w trzech kluczowych dziełach filmowych.

Wieloletnie badania i poszukiwania archiwalne przyniosły spektakularne rezultaty. Muzeum pozyskało bezcenne materiały fotograficzne, dokumentujące powstanie niemieckiego filmu propagandowego "Kolberg". To monumentalne dzieło, wyreżyserowane przez Veita Harlana na osobiste zlecenie ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa, miało podnieść morale niemieckiego społeczeństwa w ostatnich miesiącach wojny.

Szczególnie cennym elementem wystawy są niepublikowane dotąd materiały z realizacji dokumentu "Bitwa o Kołobrzeg". Film, nakręcony przez Czołówkę Filmową pod kierownictwem Jerzego Bossaka między 20 a 25 marca 1945 roku, stanowi bezcenne świadectwo historyczne. Dzięki staraniom muzealników, po raz pierwszy prezentowane są unikalne fotografie i dokumenty z planu tego pionierskiego dzieła polskiej kroniki filmowej.

Istotną część ekspozycji poświęcono "Jarzębinie Czerwonej" - największemu filmowi batalistycznemu w historii polskiego kina. Dzieło Ewy i Czesława Petelskich, którego premiera odbyła się 55 lat temu, do dziś pozostaje wzorcowym przykładem batalistyki
w rodzimej kinematografii. Na wystawie można podziwiać oryginalne plakaty i wyjątkowe fotografie z planu autorstwa Jerzego Patana oraz Marka Czasnojcia, te ostatnie udostępnione przez Michała Czasnojcia.

Ekspozycję wzbogaca imponująca kolekcja oryginalnych artefaktów militarnych. Zwiedzający mogą zobaczyć rekonstrukcje ekwipunku z XIX wieku oraz autentyczne znaleziska archeologiczne: francuską kulę armatnią i pruski granat, odkryte podczas prac ziemnych przy Galerii Karuzela Kołobrzeg w Budzistowie. Osobny dział poświęcono pamiątkom związanym z żołnierzami 1. Armii Wojska Polskiego.

 

 

Wśród cennych eksponatów znajduje się również koło niemieckiego czołgu średniego Pz.Kpfw. III, odnalezione na terenie Kołobrzegu i przekazane Muzeum w 2021 roku przez Jana Orlińskiego, prezesa Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta" działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Ten wyjątkowy zabytek potwierdza wykorzystanie tego typu pojazdów podczas walk o miasto.

Na wystawie prezentowana jest także unikalna fotografia z realizacji dokumentu "Bitwa o Kołobrzeg", na której wyraźnie widoczny jest zniszczony niemiecki czołg Pz.Kpfw. III. Zdjęcie, wykonane przez Czołówkę Filmową pod kierownictwem Jerzego Bossaka w marcu 1945 roku, stanowi niepodważalny dowód obecności tych pojazdów w walkach o Kołobrzeg, rozstrzygając tym samym wieloletnią dyskusję prowadzoną w przestrzeni internetowej.

Multimedialna warstwa wystawy obejmuje fragmenty wszystkich trzech prezentowanych filmów, pozwalające zwiedzającym w pełni zrozumieć ich historyczne i artystyczne znaczenie.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 21 lutego 2025 roku, codziennie w godzinach 9:00-16:00 w Muzeum Miasta Kołobrzeg (Pałacu Brunszwickich) ul. Armii Krajowej 13.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Oręża Polskiego. Wystawa stanowi część obchodów 80. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem, nad którymi patronat objęli: Wiceminister Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, Wojewoda Zachodniopomorski, Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Starosta Kołobrzeski Mirosław Tessikowski oraz Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem.

Apel

Muzeum Oręża Polskiego poszukuje wszelkiego rodzaju pamiątek związanych z walkami o Kołobrzeg. Prosimy o kontakt na email: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, alekost@wp.pl, tel. 601 402 400.