Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

79. Rocznica Ewakuacji Stalag Luft IV: Pamięć i Hołd dla Bohaterów

W sobotę 3 lutego 2024 roku, w malowniczym lesie nieopodal Modrolasu, gmina Tychowo, odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę ewakuacji byłego obozu jenieckiego Stalag Luft 4. To właśnie tutaj, w czasie II Wojny Światowej, przetrzymywano około 10 tysięcy alianckich lotników, którzy w marcu 1945 roku zostali zmuszeni do wzięcia udziału w tzw. "marszu śmierci" na dystansie 950 km, prowadzącym przez Świnoujście aż pod Hamburg.

Obóz Stalag Luft IV, otwarty w maju 1944 roku w Gross Tychow (obecnie Tychowo, Polska), był miejscem przetrzymywania głównie amerykańskich jeńców wojennych, ale także Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Polaków, Australijczyków, Nowozelandczyków, Południowoafrykańczyków, Czechów, Francuzów oraz Norwega. Uważany za jeden z najtrudniejszych obozów jeńców wojennych podczas II Wojny Światowej, ze względu na skrajnie trudne warunki życia i brutalność strażników.

W trakcie marszu, który trwał ponad dwa miesiące, zginęło około 1500 lotników z powodu wycieńczenia, chorób, czy aktów przemocy ze strony strażników. Marsz ten był jednym z najbardziej tragicznych epizodów w historii traktowania jeńców wojennych podczas konfliktu.

Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Oręża Polskiego – Aleksander Ostasz, złożył wiązankę kwiatów przy pomniku, oddając tym gestem hołd zarówno ocalałym, jak i tym, którzy ponieśli śmierć w marszu. To gest głębokiego szacunku i pamięci, który podkreślał wagę zachowania historii i upamiętnienia jej bohaterów.

Uroczystości zgromadziły nie tylko przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, ale także służby mundurowe, samorządy Tychowa, Białogardu, Karlina oraz szkoły. W programie znalazły się: apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku.

Rocznicowe obchody w Modrolasie nie tylko przypominają o ciemnych kartach historii, ale także stanowią ważną lekcję o wartości wolności, pokoju i godności ludzkiej, której obrona była motywacją dla wielu alianckich lotników ryzykujących życie w walce z tyranią.