78. rocznica forsowania Odry

22 kwietnia w Rejonie Pamięci Narodowej odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą forsowania Odry przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Od wielu lat niewielkie i pięknie położone nad Odrą miejscowości Gozdowice i Stare Łysogórki są miejscem upamiętnienia bohaterstwa i waleczności polskiego żołnierza. Właśnie tutaj, kilkadziesiąt lat temu, polski żołnierz otrzymał rozkaz utworzenia przyczółków i przełamania obrony niemieckiej. Przeprawę rozpoczęto 16 kwietnia w godzinach porannych. W kolejnych dniach przez Odrę przeprawiały się kolejne dywizje, ostatecznie forsowanie zakończyło się 20 kwietnia. Przez cztery dni walk życie straciło blisko 2 tys. żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach.

Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Sapera w Gozdowicach (okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów). Gospodarzem uroczystości był 5. Pułk Inżynieryjny ze Szczecina, kontynuujacy tradycję saperów, którzy forsowali Odrę. Przy pomniku znajduje się również Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego, które kilkanaście lat temu przeszło duże zmiany aranżacyjne - wystawy zostały opracowane i wykonane przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Druga część uroczystości miała miejsce na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie odbyła się msza polowa za poległych, okolicznościowe przemówienia oraz apel poległych. Obecna była również delegacja Muzeum w osobach Dyrektora Aleksandra Ostasza oraz Piotra Leszmanna, którzy pod Pomnikiem Wdzięczności złożyli wiązankę kwiatów.

Duże wrażenie na uczestnikach uroczystości wywarły słowa wypowiedziane przez uczennicę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie: "Żeby uczniowie pamiętali o tych poległych żołnierzach, bo to jest nasza historia i oni przez to uczą się nie tylko na lekcjach historii, ale i biorąc udział w tych uroczystościach"