Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

74 rocznica ewakuacji obozu jenieckiego Stalag Luft IV

W dniu 13 kwietnia 2019 r., na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag Luft IV w Modrolesie pod Tychowem, odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę jego ewakuacji. Decyzję o przeniesieniu go podjęto z powodu zbliżającego się frontu wschodniego. Jeńców uformowano w kolumny marszowe i na początku lutego 1945 roku wyprowadzono w głąb III Rzeszy.

Podczas prawie 3 miesięcznego marszu, którego celem był obóz Stalag XI B w Fallingbostel, jeńcy pokonali około 950 km. Niedożywieni, chorzy, bez odpowiedniej odzieży zimowej, szli po kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Noclegi zazwyczaj odbywały się pod gołym niebem, bez względu na panujące mrozy i padający śnieg. Żywności prawie nie było, a dla zaspokojenia pragnienia roztapiano śnieg, bez względu na to czy był on czysty, czy też zalegał już od kilku dni i jego kolor nie przypominał już bieli. Niestety takie warunki spowodowały śmierć około półtora tysiąca spośród jeńców. Tuż po ukończeniu morderczej trasy więźniowie nazwali tę wyprawę „Marszem Śmierci”.

Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN oraz Gmina Tychowo od wielu lat organizują Marsz Pamięci, który rozpoczyna się na stacji PKP w Podborsku i przechodzi leśną drogą, którą w 1945 roku jeńcy wyruszyli z obozu. Prowadzi ona do pomnika w centralnej części Stalagu, gdzie odbywają się uroczystości rocznicowe.

Muzeum Oręża Polskiego przygotowało w namiocie promocyjnym wystawę pt. „Stalag Luft IV”, na której zaprezentowano pamiątki po jeńcach oraz szczątki ciężkiego bombowca Avro Lancaster, zestrzelonego podczas bombardowania Szczecina, dnia 17.08.1944 r. Dyrektor MOP – Aleksander Ostasz, wraz z pracownikami muzeum, złożył wiązankę kwiatów oddając cześć tak ocalałym jak i poległym jeńcom.