Kamienica Kupiecka, ul. ppor E. Gierczak 5

wystawa czynna od 10.10.2014 do 31.03.2015r.

Na wystawie zaprezentowano umundurowanie kamuflażowe z niemal wszystkich stron świata.

Oprócz mundurów państw europejskich i USA na wystawie można zobaczyć umundurowanie indyjskie, tureckie, afgańskie i australijskie. Centralnym punktem wystawy jest diorama przedstawiająca okop z czasów Wielkiej Wojny w skali 1:1. W okopie znajdują się trzy sylwetki żołnierzy: szeregowego armii amerykańskiej, francuski ubiór polowy oraz pruski. Mundury: amerykański i pruski przedstawiają umundurowanie dostosowane do wymogów nowoczesnego pola walki jakie miało miejsce w czasie I wojny światowej. Natomiast umundurowanie francuskie obrazuje całkowity brak przystosowania się do nowych wymogów walki. Czerwone spodnie i czapka były łatwym celem dla strzelców niemieckich i sprawiało, że Francuzi ponosili wielkie straty w sile żywej. Z tego względu już w 1915r. Francja wprowadziła nowy typ umundurowania. W dioramie umieszczono ponadto niemiecką płytę okopową oraz unikatowy francuski moździerz okopowy 75 mm na podstawie prod. Schneider 1915.

Pozostałą część wystawienniczą zajmuje 36 pełno postaciowych manekinów w umundurowaniu kamuflażowym oraz pojedyncze elementy ubiorów maskujących.

Do najcenniejszych obiektów zaliczyć można oryginalne hełmy niemieckie wz.1916 z czasów I wojny światowej. Jeden z nich pomalowany jest w kamuflażu tzw. plamiastym, drugi, nieco póxniejszy,  w tzw. kamuflażu żółwiowym. Ciekawymi obiektami są również: hełm brytyjski wz.MK I w pokrowcy z tkaniny jutowej. Na uwagę zasługują również: amerykański hełm wz. M-1 w pokrowcu w kamuflażu “Mitchell”, dwa hełmy – niemiecki i norweski- z kewlaru oraz miękkie nakrycia głowy: estońska czapka polowa w kamuflażu starego typu, ukraiński  polowy kapelusz pustynny, włoski kapelusz w kamuflażu pustynnym 'Somalia”, diwe czapki amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w kamuflażach MarPat Desert i MarPat Woodland. Niezwykle rzadkim obiektem, który udało się pozyskać na potrzeby wystawy jest Mitznefet – pokrowiec maskujący na hełm stosowany przez izraelskich żołnierzy Israeli Defence Forces od 1994r.

Wśród manekinów odnaleźć można ubiory z czasów II wojny światowej jak i współcześnie używane w niemal wszystkich armiach świata. Do najciekawszych należą: niemiecki ubiór maskujący wz.M45 w kamuflażu Leibermuster, również niemiecki ubiór maskujący używany przez Waffen SS złożony z bluzy hełmu w pokrowcu i maski na twarz, polowy ubiór zimowy używany współcześnie przez Bundeswehrę,  brytyjski ubiór polowy w kamuflażu DPM, kanadyjski ubiór polowy w kamuflażu “Cadcam”, egzotyczny maskujący ubiór letni japońskich Sił Samoobrony. Na wystawie znajdują się również amerykańskie ubiory polowe w kamuflażach: “3 Color DCU”, “ACU”, “MarPat-Woodland”, “BTU-Woodland”. Ciekawymi ubiorami używanymi przez armię amerykańską w czasie wojny w Wietnamie są ubiory w kamuflażu: ERDL “Higland” (Brown) oraz “Tiger Stripe”. Na uwagę zasługują ubiory rosyjskie i radzieckie w kamuflażach: “Partizan”, “Flora” i “Ameba”. Do niezwykle rzadkich z zbiorach zaliczyć można rosyjski ubiór maskujący strzelca wyborowego(snajpera). Ciekawostką jest ubiór (płaszcz-namiot i hełm) Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Znacząca część wystawy zajmuje polskie polowe umundurowanie maskujące. Można tu zobaczyć niemal wszystkie typy kamuflażu używanego w Wojsku Polskim po II wojnie światowej. Na manekinach prezentowane są: ubiór maskujący z lat 50-tych wzorowany na niemieckim kamuflażu “Splinter”, legendarny niemal “deszczyk”, dwa manekiny w ubiorach w kamuflażu “moro”, bliższą naszym czasom “pumę” po współcześnie używaną “panterę”.

Uzupełnieniem wystawy są figury żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej w skali 1:6. Wśród nich można zobaczyć m.in. figury  w umundurowaniu używanym w polskiej  1. Dywizji Powietrznodesantowej dowodzonej przez gen. S. Sosabowskiego. W świat związany z problematyką kamuflażu wprowadzają plansze o charakterze popularnonaukowym.

Współcześnie kamuflaż stał się na tyle popularny, że wszedł również do mody cywilnej. W jednej z gablot prezentowane są buty dziecięce w kamuflażu Woodland z najnowszej kolekcji (2014) włoskiej firmy Diesel, męskie spodenki-bokserki i notatnik z okładkami w kamuflażu digitalnym UCP.

Wystawę można zwiedzać do 31.03.2015r.  w cenie biletu wstępu na wystawę główną Dzieje Oręża Polskiego.

wtorek- niedziela 9.00-16.00

wystawie towarzyszy lekcja muzealna pt. Kamuflaż czyli sztuka znikania, której scenariusz jest dostosowany do różnych kategorii wiekowych.

rezerwacje zajęć i przewodnika: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 94 35 252 53 w.14