Od piątku 4 kwietnia 2014r w  kamienicy Kupieckiej można zwiedzać nową wystawę : MIECZE EUROPY.

XIFOS, LANGSAX, KOPIS, MACHAIRA, KATZBALGER, FLAMBERG, CINQUEDA, VLFBERH+T, FALX, GLADIUS, MULTAN, SZCZERBIEC, EXCALIBUR, FALCATA, SCHIAVONA

Skąd się wziął miecz? Jak wykuwa się miecz damasceński? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Czym walczył Roland? Czym jest miecz pierścieniowy? Jak wygląda miecz barbarzyńców a jak wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?

Wystawa „MIECZE EUROPY” to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma, przemyślana zwięzła oprawa i komplementarność poszczególnych elementów.

Założeniem jest nowoczesna forma ekspozycji - bardzo atrakcyjne wizualnie druki wielkoformatowe na różnych nośnikach prezentujące typologie, zdobnictwo, sylwety, legendy (np. Excalibur, Szczerbiec) oraz ponad 50 replik różnych typów mieczy, oraz dodatkowo elementy uzbrojenia. Wszystko umieszczone w nowoczesnych gablotach projektowanych specjalnie na tą wystawę. Całość z wykorzystaniem własnego oświetlenia, a także instalacje specjalne, aktywne dla odwiedzających (np. legendarny Węzeł Gordyjski przecięty mieczem przez Aleksandra Wielkiego czy kamień, w którym wbity był Excalibur) lub przygotowane przez kowala fragmenty mieczy w poszczególnych etapach ich produkcji. Elementami wystawy będą również przygotowane specjalnie na tę okazję filmy wyświetlane na nośnikach LCD.

Kopie mieczy wykonywane są na zamówienie u specjalistów z Polski, Włoch, Anglii, Hiszpani, Francji, Indii. Finalizując realizacje projektu z końcem br. chciałbym aby wystawa miała swoją premierę w Szczecinie, jest ona bowiem jedyną taką wystawą w Polsce i dobrze, jeśli najpierw obejrzy ją nasza publiczność.

Wystawa „MIECZE EUROPY” przedstawia:

·         ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia,

·         znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem,

·         przybliża sylwetki najsławniejszych mieczy w historii,

·         pokazuje proces i etapy powstawania głowni damascenizowanej.

Wystawa „MIECZE EUROPY” to:

·         wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali,·  bogate opisy oraz tablice tematyczne,

·         2 filmy edukacyjne w jakości full HD wraz z własnymi odtwarzaczami i monitorami,

·         instalacje przestrzenne („Węzeł Gordyjski”, „Ekskalibur”, „Miecze Grunwaldzkie”),

·         eksponaty uzupełniające (miecze, pancerze, tarcze z różnych epok),

·         własne gabloty i oświetlenie,

Filmy edukacyjne wyprodukowane specjalnie na potrzebę wystawy, to:

·         ”Śmiertelne wzory wijące się niczym gałązki”, czyli o produkcji miecza dziwerowanego”, zawiera scenki kostiumowo-historyczne, zapis procesu wykuwania miecza w kuźni, wywiady ze najwyższej klasy specjalistami;

·         „Ciąć, rąbać i kłuć, czyli z mieczem przez tysiąclecia” - zapis żywej rozmowy Igora Górewicza i Philipa Burthema (ponad 20 letnie doświadczenie jako jarl Jomsvikings oraz konsultant filmowy) z użyciem replik mieczy, prezentujących ewolucję sposobów ich używania, wzbogacony pokazowymi walkami szermierzy w strojach historycznych.

wystawa MIECZE EUROPY

KAMIENICA KUPIECKA ul. ppor Emilii Gierczak 5