Zapraszamy na nową wystawę “Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”.

“Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956” to pierwsza tego typu ekspozycja prezentująca konspirację antykomunistyczną na terenie Pomorza Zachodniego w okresie powojennym. W tutejszych realiach przybrała ona zupełnie inny wymiar niż w pozostałych częściach kraju.

Na terenie Pomorza Zachodniego podziemia zbrojnego praktycznie nie było, a organizacje niepodległościowe były nieliczne. Jednak wiele osób z szeregów AK-AKO-WiN szukało schronienia na tych terenach lub po prostu próbowało rozpocząć nowe życie. Młodzież tworzyła różne związki i organizacje konspiracyjne w imię sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego. Szereg osób trafiło do więzień UB z powodu konspiracyjnej przeszłości lub z powodu różnych form oporu wobec komunistycznej rzeczywistości.

Podczas wernisażu, który miał miejsce w dniu 9 maja, mieliśmy również okazję wysłuchać barwnych opowieści żołnierza Brygady Świętokrzyskiej, podporucznika Henryka Atemborskiego, pseudonim "Pancernik" o jego przeżyciach wojennych i powojennych. Przykuły one uwagę licznie zgromadzonych gości.

Wystawę można zwiedzać w Oddziale Historii Miasta przy ul. Armii Krajowej 13 w godzinach otwarcia Muzeum.

zdjęcia: Radosław Horanin