W sklepach muzealnych oferujemy także artykuły, które mogą być doskonałym upominkiem związanym z historią miasta i wspomnieniem Państwa pobytu w Kołobrzegu.

cena 10,00 zł

Oryginalna SOLANKA Kołobrzeska, jodkowa

Pobierana z  z ujęcia solanki nr 7- Warcisław (Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.) to naturalny środek do pielęgnacji zdrowia i urody. Solanka, która dała początek i sławę naszemu miastu, zamożność jego mieszkańców, ma ponad 1000-letnią historię.

Estetyczna butelka o pojemności 1 litra, kryje w sobie solankę o właściwościach regeneracyjnych, relaksacyjnych i uspokajających. Do użytku zewnętrznego: kąpiele, inhalacje, okłady. Etykieta w języku polskim i niemieckim.

Repliki zapinek średniowiecznych, srebrne (próba 925)

Oryginalnym prezentem może być replika zapinki (broszki), której  historia związaną  jest z miastem Kołobrzeg. Prezentowane na wystawie głównej Dzieje Kołobrzegu -  XIII - XIV wieczne ozdoby z brązu, zostały odkryte podczas prac badawczych prowadzonych na terenie miasta przez polskich archeologów. Zabytki te mówią nam o przywiązywaniu szczególnej dbałości do wyglądu w okresie średniowiecza, gdzie szale, brosze i zapinki podkreślały estetykę szat zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

cena 15,zł,     cena: 20,zł

Chlebak wojskowy - z zielonego brezentu, z wyszywanym logo Muzeum Oręża Polskiego, wymiary: 26x26x10 cm, torba na wyposażenie żołnierza, używana w Wojsku Polskim do końca XX wieku , w tym przez żołnierzy Garnizonu Kołobrzeg.

cena: 25,zł

Smaczny Kołobrzeg. Kuchnie regionu kołobrzeskiego.

cena 43,00 zł

To książka, która powstała z pasji jaką jest historia kuchni regionalnej. Opracowanie starych zapomnianych receptur kulinarnych z Pomorza to coś więcej niż napisanie jeszcze jednej książki kucharskiej.  Pomysł na tę książkę jest próbą uratowania od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa naszej części Pomorza Zachodniego - dziedzictwa przodków.

Książka ta to wynik współpracy wielu osób. Teksty i koncepcja książki to dzieło Pani Beaty Mieczkowskiej-Miśtak, której firma Laboratorium Pomysłów jest wydawcą tej publikacji. Wspaniałe zdjęcia przygotował fotografik - Robert Gauer. Przy jej powstaniu pracował również Andrzej Jakomulski - Szef Kuchni Hotelu Leda w Kołobrzegu oraz najlepsi kołobrzescy szefowie kuchni, a także pasjonaci, którzy chcą pokazać światu, czym jest smak Kołobrzegu. Jak mówią jej twórcy, mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego potrzebują historii, która łączy ich z tym miejscem, a kultura i sztuka kulinarna jest właśnie tą częścią naszego dziedzictwa, która łączy nacje i narody.

W książce znajdziemy dania stanowiące element dziedzictwa kulturowego, które uzyskały certyfikaty jako dania regionalne np. śledziki kołobrzeskie, a także  te, które powstają na bazie lokalnych produktów.  Wiele potraw zainspirowanych jest starymi zapomnianymi recepturami z kuchni pomorskiej. Pokazane są one w nowej, nieznanej dotąd szerszemu gronu, odsłonie.

„ … Jestem przekonana, że książka będzie dobrze promować regionalne produkty i potrawy, przez co przyczyni się do rozwoju turystyki kulinarnej w pełniejszym niż dotąd wydaniu. Poznając historyczne potrawy naszego regionu i te, które jadamy tu do dziś a wywodzą się one z naszej tradycji,  stajemy się częścią tej historii. Nasz region zasługuje na, pierwszą w powojennej historii naszej ojczyzny, kołobrzeską książkę kulinarną ...”

Beata Mieczkowska-Miśtak