W skansenie morskim powstał mały kącik poświęcony broni torpedowej. Do dwóch torped parogazowych wzoru 53-39, wiosną tego roku dołączył także jej przekrój.


Pozwala on zaglądnąć do wnętrza przedziału napędowego tej specyficznej i jakże charakterystycznej broni podwodnej. Wnikliwe oko zwiedzającego dostrzeże tutaj silnik, który obracał śrubami napędowymi torpedy oraz zbiorniki, w których znajdowały się komponenty potrzebne do pracy tego silnika. Torpeda ta była bardzo szeroko stosowana już podczas II wojny światowej a jej kaliber, 533 mm, stał się uniwersalnym.

Obecnie, obie torpedy i ich przekrój, prezentują się w nowych (oryginalnych) barwach. Jedna z torped została przywrócona do lat świetności jeszcze jesienią ubiegłego roku, a pozostałe właśnie teraz. Większość prac rewitalizacyjnych przeprowadził rzemieślnik- pan Emil. Pamiętamy również o dużej pomocy wolontariuszy, którzy podczas akcji "Wiosenny Clean" głośno młoteczkowali torpedę, przygotowując ją do malowania. Jak widać na zdjęciach, ich praca nie została zmarnowana.

Zapraszamy do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego!

Partnerzy


BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.