Z okazji 72 rocznicy walk o Kołobrzeg, Muzeum Oręża Polskiego zorganizowało żywą lekcję historii na plaży przy molo, a także akademię historyczną w Regionalnym Centrum Kultury.

Trzy dywizje piechoty w sile około 30 tysięcy żołnierzy przez 10 dni walczyły z resztkami nieprzyjaciela w sile około 10 tysięcy żołnierzy. Miasto zrównane z ziemią, tylko po stronie polskiej 1300 poległych. Było to jedyne samodzielne zwycięstwo 1. Armii Wojska Polskiego na tamtym froncie, a dziś, jest to bitwa zupełnie zapomniana. I to właśnie dlatego dziś Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przypomniało tamte wydarzenia w ramach specjalnej lekcji historii. Zaaranżowana diorama na plaży, w której główną rolę odegrał czołg T34/85, przedstawiała rozbrajanie żołnierzy niemieckich przez żołnierzy polskich i radzieckich. Po odprowadzeniu jeńców, nastąpiły zaślubiny z morzem, których wraz z rekonstruktorami dokonał 92-letni weteran walk o Kołobrzeg - porucznik Jan Słabosz.

W piątek, 17 marca, na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. Radosław Horanin