Wrak niemieckiego promu desantowego, zwany popularnie wśród poszukiwaczy "kanonierką" odkryto podczas badań Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Muzeum realizowało projekt badawczy pt. "Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP obszarów morskich". Głównym celem podjętych prac było rozpoznanie wejścia do portu w Kołobrzegu pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych w postaci historycznych wraków statków i okrętów.

Wrak zatonął w marcu 1945 roku w wyniku wybuchu miny. Jego historię odkryli nurkowie, a następnie przekazali do Zespołu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza, gdzie postanowiono odtworzyć go na drukarce 3D. Praca była dość żmudna ze względu na brak materiału archiwalnego. Model podzielono na części, gdyż w szkole nie ma tak wielkiej drukarki. Całość wydruku składa się z 25 elementów. Następnie, uczniowie wykonywali też prace ręcznie, gdyż nie wszystko wychodziło dokładnie. Prace trwały przez 4 miesiące, a dziś w Sali Plafonowej Muzeum Oręża Polskiego zaprezentowano ich efekty.

Fot. Radosław Horaninhttps://www.youtube.com/watch?v=_u0ENLYdJW0

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.