Za nami kolejna VIII edycja zajęć edukacyjnych „Ferie z historią”, które muzeum przygotowuje dla dzieci i młodzieży podczas zimowej przerwy od zajęć szkolnych.

W dwóch turnusach wzięło udział ponad sześćdziesięcioro  uczestników, którzy spróbowali swoich sił podczas manewrów piracko - wojskowych (małpi gaj, strzelnica itp.). Dzięki warsztatom tematycznym dzieci spróbowały swojego własnego wypieku (bułeczki maślane), a do tego zobaczyły i co można otrzymać z mleka (serwatka, maślanka, twaróg, masło, koktajl).

Uprzejmość ze strony Marynarki Wojennej pozwoliła na zwiedzanie okrętu desantowego i trałowca, a Baza Lotnicza w Świdwinie pokazała sprzęt latający, symulator lotu (każdy mógł spróbować sił przy lądowaniu samolotem SU - 22 na pas lotniska).

Podczas naszych zajęć było też dużo zagadnień związanych z przyrodą i światem nas otaczającym: oglądanie konika polskiego w zagrodzie Nadleśnictwa Kliniska (odbyła się również lekcja edukacyjna - o zwierzętach żyjących w lesie). Niesamowitym przeżyciem było karmienie (na wyciągnięcie ręki) papug. Wizyta w Ogrodzie Dendrologicznym (zwiedzanie oranżerii oraz warsztaty laboratoryjne).

Dodatkowo wizyta w Forcie Gerharda oraz Podziemnym mieście Świnoujście. Z dużym zaciekawieniem oglądaliśmy wystawę miniatur kolejowych w Rewalu (gdzie wszystko się rusza, a nawet  świeci).
Mieliśmy okazję zobaczyć, dotykać i sprawdzić jak działają ciekawe eksponaty i przedmioty znajdujące się w Regionalnej Izbie Pamięci w Rymaniu.

Zakończyło się w piątek zwiedzaniem Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, gdzie Studio Historyczne Huzar przygotowało dla naszych dzieciaków leśne podchody, pokaz strzelania z broni prochowej, a wszystko zakończyło się ogniskiem.

Mamy nadzieję, że w dzieciach wzmocniło się pragnienie poznawania historii naszego regionu, aktywnego udziału w codziennym życiu naszej małej lokalnej ojczyzny. Wierzymy, że dostarczyliśmy im wiele pozytywnych wrażeń i wspomnień.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tego przedsięwzięcia.

Finansowego wsparcia udzielili: Gmina Miasto Kołobrzeg oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.