Muzealna biblioteka specjalistyczna, wzbogaciła się w ostatnich dniach 2013 roku o niezwykle ciekawą publikację: „Mundur i wyposażenie Żołnierza Polskiego 1943-1995. Wojska Lądowe”.

Jest to długo oczekiwane na polskim rynku wydawniczym opracowanie, którego autorami są Cezary Szarugiewicz i Maciej Król – członkowie grupy Militarni Wrocław, a wydawcą Oficyna Wydawnicza Militarni Wrocław.

Militarni Wrocław to grupa kolekcjonerów militariów i miłośników historii, szczególnie zainteresowana historią Wojska Polskiego. Dysponuje ona kolekcją sprzętu wojskowego, w tym: transporterem BRDM-2, Gazami 69M i 69AM, Uazami 469B, motocyklami K750. W swoich zbiorach mają poważną kolekcją umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego po 1945roku.

Grupa oprócz organizacji mityngów kolekcjonerskich, imprez z zakresu historii ożywionej, od kwietnia 2011 roku stara się o pozyskanie miejsca, w którym będzie mogła prezentować swoje kolekcje i które w przyszłości stanie się zaczynem kolejnego muzeum społecznego.

Wydane, co zasługuje na podkreślenie, własnym sumptem bogato ilustrowane opracowanie, poświęcone wojskom lądowym, przedstawia nie tylko historię munduru żołnierza polskiego ale także jego wyposażenie, sprzęt i uzbrojenie od roku 1945 do 1995 roku. Godnym podkreślenia jest doskonała ikonografia, która z pewnością zadowoli szerokie grono pasjonatów. Biorąc pod uwagę fakt, że kołobrzeskie muzeum posiada jedną z największych w kraju  kolekcji polskiego munduru wojskowego podarowane wydawnictwo jest niezwykle cennym nabytkiem, który w znaczący sposób uaktualni i wzbogaci zbiory naszej muzealnej biblioteki. Publikacja będzie wykorzystywana także w pracy naukowej przez pracowników Działu Historii Wojskowości Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wszystkich chętnych do zapoznania się z tym jak i innymi opracowaniami poruszającymi tematykę historii wojskowości zapraszamy do biblioteki muzeum, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1963 roku. Obecnie znajduje się ona na pierwszym piętrze Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13.  Zgromadzono w niej bogaty zbiór książek i czasopism związanych przede wszystkim z wojskowością i historią Pomorza Zachodniego. Tutaj także są gromadzone i inwentaryzowane materiały ikonograficzne, kartograficzne oraz dokumenty archiwalne.

Zbiory biblioteki udostępniane są tylko na miejscu w czytelni, od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 15.30 i w soboty od 9.00 do 15.00.

Anetta Bolechowska