W wyniku nawiązanej przez Muzeum współpracy z Oficyną Wydawniczą Alma-Press z Warszawy zbiory muzealnej biblioteki wzbogaciły się o najnowsze wydawnictwa o tematyce militarnej, poruszające zagadnienia związane z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierza oraz techniką wojskową.

Broń piechoty II wojny światowej. Michael  E. Haskew

Publikacja Michael'a E. Haskew „Porównanie broni. Broń piechoty II wojny światowej”, wydana w 2014 r. przez wydawnictwo Alma-Press jest niezwykle interesującą i profesjonalną lekturą dotyczącą problematyki drugowojennego uzbrojenia piechoty. Pozycja ta zawiera poprawny merytorycznie i przystępny językowo opis najważniejszych typów i rodzajów broni, m. in.: broni krótkiej, karabinów powtarzalnych, samopowtarzalnych, automatycznych, szturmowych, maszynowych, przeciwpancernych, jak i wielu innych militariów, takich jak miotacze ognia i granaty. Czytelnik ma możliwość zapoznania się ze sztandarowymi przykładami broni, np. pistoletem Parabellum P08, karabinem Mauser 98k, PPSz-41, MG 42, czy Panzerfaustem 30. Istotnym elementem jest również porównanie podobnych typów oręża wykorzystywanych w kampaniach wojennych. Szczególnym walorem książki jest jej przystępność, osiągnięta poprzez zastosowanie prostego języka, właściwą selekcję i dobór treści oraz niezwykle bogatą szatę graficzną, a więc ilustracje, wykresy, schematy i fotografie, przybliżające czytelnikowi wybrane aspekty bronioznawstwa. „Broń piechoty II wojny światowej” z pewnością zainteresuje odbiorcę w każdym przedziale wiekowym, stając się pasjonującą podróżą w przeszłość.

Broń piechoty. Ilustrowana encyklopedia. Chris Chant

Publikacja Chrisa Chanta „Broń piechoty. Ilustrowana encyklopedia”, wydana w 2014 r. przez wydawnictwo Alma-Press stanowi niezwykle interesujące przekrojowe kompendium wiedzy o uzbrojeniu piechoty od 1895 r. aż do dnia dzisiejszego. Autor zastosował podział tematyczny, opisując kolejno pistolety, pistolety maszynowe, karabiny 80, karabiny szturmowe, wyborowe, maszynowe, broń wsparcia, moździerze piechoty, strzelby, broń stosowaną przy opanowywaniu zamieszek i rozruchów, kończąc na opisie żołnierza XXI wieku. Encyklopedyczny sposób prezentacji treści pozwala na szerokie ujęcie tematyki, natomiast przystępna stylistyka i interesująca narracja czynią przekaz dostępnym i ciekawym. Autor dokonał właściwej selekcji materiału, poświęcając więcej miejsca ważniejszym przykładom broni, np. pistoletom P.08 Parabellum, Colt wz. 1911, Browning HP, karabinom Mauser 98K, pistoletom maszynowym MP40 i Uzi, czy bezodrzutowym granatnikom przeciwpancernym Panzerfaust. Opisy zostały wzbogacone licznymi fotografiami i ilustracjami, uzupełniającymi przekaz słowno - tekstowy.

Broń piechoty. Ilustrowana encyklopedia” stanowi doskonałą pozycję bibliograficzną o wysokim poziomie merytorycznym i technicznym, zdolną zainteresować szerokiego odbiorcę.

tekst: Karol Adamuszek, Anetta Bolechowska

Publikacja „Broń pancerna II wojny światowej”, której autorem jest Michael Haskew stanowi interesujące źródło informacji na temat konstrukcji pancernych stosowanych w czasie II wojny światowej. Praca zawiera szereg zestawień sprzętu pancernego aliantów i państw Osi zaprezentowanych w bardzo interesującej formie. Czytelnik jest zaznajomiony z danymi technicznymi, osiągami oraz możliwościami taktycznymi takich konstrukcji jak polski 7 TP, niemiecki Tygrys, radziecki IS-2 i wielu innych.

Poszczególne monografie Andrzeja Zasiecznego: „Broń Pancerna III Rzeszy” (2 tomy), „Czołgi II wojny światowej” oraz „Broń Wojska Polskiego 1939–1945” stanowią vademecum z zakresu wiedzy o broni pancernej, okrętach, samolotach i broni ręcznej różnych państw z lat II wojny światowej. Zawartość merytoryczna opracowań, sprawia że powinny się one znaleźć na półce każdego zainteresowanego konfliktami zbrojnymi XX w.

tekst: dr Jakub Ciechanowski