Podczas IV Seminarium Muzealnictwa Wojskowego odbyła się premiera nowego wydawnictwa "Zachodniopomorskie Muzea Wojskowe na szlaku 1. Armii Wojska Polskiego".

Przewodnik turystyczno - historyczny  to specjalistyczny bedeker dla miłośników turystyki tematycznej - pasjonatów historii i techniki wojskowej. Prezentowane w nim muzea oraz dodatkowe militarne atrakcje pozwolą na zmierzenie się z wiedzą na temat szlaku bojowego żołnierzy polskich w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Przewodnik skierowany jest do turystów pieszych i zmotoryzowanych.

Podróż można rozpocząć w dowolnym punkcie szlaku, niemniej aby go w pełni doświadczyć należy odwiedzić wszystkie miejsca na trasie związane z chronologią działań militarnych na Pomorzu na początku 1945r., które zakończyły się włączeniem na nowo do Państwa Polskiego terenów nad Odrą i Bałtykiem.

Przewodnik jest także kolejnym krokiem w zainicjowanej w 2011 roku współpracy zachodniopomorskich muzeów wojskowych na rzecz podniesienia jakości prezentacji zbiorów, wspólnej promocji i działań edukacyjnych. O wizerunku muzeów decydują nie tylko historycy, kustosze pamięci i administratorzy, ale przede wszystkim turyści, którzy najtrafniej oceniają starania instytucji kultury w procesie przywracania pamięci o militarnej przeszłości Pomorza Zachodniego.

Przewodnik jest wydawnictwem bezpłatnym. Udostępniony w obydwu oddziałach Muzeum, oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Kołobrzegu

wersja elektroniczna - pdf