Dzieje Kołobrzegu i okolic na wyciągnięcie ręki. Świetne uzupełnienie zajęć szkolnych, ciekawa wyprawa w przeszłość. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystaw w Pałacu Brunszwickich.

A oto tematy lekcji do przeprowadzenia dla Państwa:

Zanim pojawiły się pieniądze -  Czym jest pieniądz ? Prześledzimy historię pieniądza od czasów, kiedy były nim muszelki, aż do do kryzysów ekonomicznych wywołanymi spekulacjami giełdowymi.

Dzieje Kołobrzegu - Poznajemy historię miasta, które swoją potęgę zbudowało na słonych źródłach. Zajęcia na wystawie stałej Dzieje Kołobrzegu.

Herb miasta dawniej i dziś - Historia i symbolika kołobrzeskiego herbu.

O czym szumią drzewa - Pomniki przyrody miasta i Powiatu Kołobrzeskiego. Czy wiecie, że w naszym otoczeniu rosną jedyne w swoim rodzaju drzewa? Często są to bardzo rzadkie okazy, których ojczyzną są odległe zakątki świata.

Polskie symbole narodowe - Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego niezależność, dumę i sławę. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Na lekcji poznacie historię hymnu, godła oraz flagi narodowej.

Historia mody i obyczajów plażowych -  Poznamy dawną modę i obyczaje plażowe, które tworzą nasze wyobrażenia o wypoczynku nad morzem.

Salsa Cholberrgiensis - Miasto solne czyli historia kołobrzeskich słonych źródeł - solanek.

Bogactwa Kołobrzegu – poznamy historię leczniczego torfu - borowiny, wód mineralnych oraz  jodu. Natura w służbie zdrowia i wypoczynku.

Jaką miarą mierzycie – taką wam będzie odmierzane – o metrologii słów kilka na podstawie wystawy stałej Zbiory Metrologiczne.

Od grodu po schron – historia fortyfikacji w Kołobrzegu. Prezentacja historii architektury obronnej miasta od czasów średniowiecznego grodu poprzez twierdze bastionową, aż po XX-wieczne schrony i umocnienia.

Zwyczaje i obyczaje pogańskie, zachowane w kulturze narodu – opowiemy o pogańskich zwyczajach zachowanych i powszechnie praktykowanych każdego dnia, często bez świadomości ich pochodzenia. P

Historia światła, czyli kołobrzeskie latarnie morskie - Prezentacja dziejów latarni morskiej w Kołobrzegu.

Cechy rzemiosł w dawnym Kołobrzegu - garncarstwo, snycerstwo, tkactwo, szewstwo, rybołówstwo... Poprzez dalekosiężną wymianę handlową docierały do Kołobrzegu zamorskie towary. Handel stymulował rozwój gospodarki i kultury.

Twierdza a kołobrzeskie uzdrowisko - przedstawimy historię kołobrzeskiej twierdzy i trudnych początków uzdrowiska oraz jego rozwój.